velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Michal53 11/2018
Na začátku loňského roku jsem se rozmýšlel, do čeho se letos pustím. Došel tomu k tomu, že načeskou trať patří naprosto nutně dvojka čtyřkolák 434.2.
Model je okoukaný, existuje i v několika exeplářích od Maestra Kmoníčka, asi by nebyl problém si ho časem koupit. Jenže mne baví spíš modely stavět než jen s nimi jezdit, nebo se dokonce na ně jen koukat. Protože předloha dosud existuje v mnoha exemplářích, udělal jsem si i vlastní fotodokumentaci, takže stavba se vlastně změnil na tématický program včetně zajímavých výletů.

Galerie ZDE

1/2019 Hotovo!
Tak, a můj dvojkový čtyřkolák je konečně hotový! Poslední úpravy patřily tendru 516.0, mašinka se tu zatím presentovala s "vypůjčeným" tendrem od stroje 354.8 podobné, leč o něco málo kratší konstrukce (se kterým ve skutečnosti nejezdila). 

Model je hotový, trvalo to skoro dva roky. Chybí už jen obtisky (komunikace s Parostrojem se mi opravdu nedaří). 


 

11/2018
Čtyřkolák se s jistou licencí dá postavit přímo na pojezdu ETS, ten dvojkový má v měřítku 1/45 dokonce přesný průměr kol, běhoun se dá opatřit jakž-takž blízký. Drobnou potíží je mírně nemodelový lesklý finiš (mezi tím ETS začalo používat kola černěná, bez chroování, která vypadají na modelu věruhodněji) a rozložení loukotí kol (jiný počet), ale i s tím se dá smířit. Standardní pojezd ETS má rozteče všech čtyř náprav shodné, což se mi zdálo u modelu působit rušivě (obecně udělat modelové rozteče je problém - s roztečemi jako takovými se nedá nic moc dělat, protože modelové nákolky nedovolí umístit kola natolik lízko k sobě, aby rozteč byla přesně v měřítku). Vzhledem k tomu, že ETS nabízí i stavbu pojezdů na zakázku, objednal jsem u nich jakýsi "kompromisní" skoromodelový pojezd podle svého výkresu.
Byl jsem velmi mile překvapen, vyšli mi vstříc, dodací lhůta 2 měsíce, dodržená přesně, cena velmi příznivá, velmi čistě vyrobené. Velice doporučuji, je škoda dělat kompromis, tam, kde to není nutné! Samozřejmě, pokud objednáme nestandardní roteče, je nutno počítat s vlastní výrobou spojnic.

Dokoupil jsem i další detaily, modelová kola k tendru bohužel nejsou, musel jsem se spokojit s diskovými místo loukoťových, ale nebude to moc vidět, dělal jsem i rešerši po internetu, a tam jsem nesehnal ani ta disková, takže vlastně úspěch. Od detilů ETS jsem nakonec většinou upustil, zůstaly jen válce (hodně mnou modifikované - jiný sklon, znětšení v mezích možností umužněných prvozem na modelovém kolejišti), nárazníky, pojistné ventily, píšťala a reflektory (rovněž předělané, tak, by dioda 3 mm šla vstrčit zespodu + přidané detaily). Kompresor, komín, parní dómy injektory, turbodynamo, ventily, vnitřek kabiny jsou vlastní výroby.


 Apdejt 4.11.2018

Tak se rok a půl s rokem a půl sešel a mašinka 434.2 začíná nabývat konečného tvaru. Jde to pomalu, není čas. 
Úskalím stavby se stal pojezd, který jsem se rozhodl vybavit modelově vyhlížejícími protizávažími, která vyčnívala a dostala se do konfliktu se spojnicemi.
Stavba modelu probíhala sice pomalu, ale v pohodě, užíval jsem si to.
Pro konstrukci použil svou osvědčenou metodu, na letovanou základní konstrukci z mosazného plechu jsou alkaprenem nalepeny tenké hliníkové plechy s vyrytými nebo vyraženými povrchhovými detaily včetně nýtů, různých osazení, nebo třeba krablovaného plechu.
Lesklé díly rozvodu jsem  přestříkl matnou barvou, která jim dodala lehce patinovaný vzhled. Originál kolečka jsem přestříkl základovkou a obruče přetřel polomatnou kovovou barvou (pořád ale hodně lesklou, zvažuji, co s tím vyvedu).
Spousta potrubí a táhel na povrchu modelu sváděla k tomu, abych je nechal v barvě kovu, což nevypadá moc modelově, ale při přetření černou podle skutečnosti tyto detaily zaniknou. Nakonec jsem s těžkým srdcen díly přetřel.

  

 

V současné době mám lokomotivu hotovou, včetně všech detailů (ty nejjemnější zůstávají neosazeny, abych je při dodělávce nepoškodil). Chybí tendr 516.0. - při zkouškách stroj zatím jezdí (a i na dosavadních fotografiích je) s tendrem 415.3, se kterým čtyřkoláky - alespoň podle dostupných zdrojů - nikdy nejezdily. Tendr 415.3 pochází z UTD, kde délka točen omezovala délku lokomotiv, takže řešením byl kratší tendr. Ten byl jinak shodné konstrukce, jako byl běžný 516.0, se kterým jezdila spousta lokomotiv ČSD a mezi nimi i řady 434. 
 
Rozhodl jsem se mašinku vybavit kouřem i zvukem (tříkolej, anlaog). Kouřový generátor od ETS není problém, generátor zvuku dodal pan Zajíc. Zatím jsem zvuk zkoušel jen na stole, připojený na zdroj, efekt se zdá být perfektní.

Teď chybí ještě tendr do kterého se chystám umístit generátor zvuku. Protože jsem chtěl, aby mašinka svítila a zvučela i za klidu, musel jsem předělat i původní napájení, kdy jsem motorů předsadil diody pro snížení napětí. K oživení zvuku se ještě vrátím v samostatném updatu.

Teď pracuji na tendru, řada 516.0 nula jezdila s více typy lokomotiv, takže jeho použití v budoucnu bude zajímavým zpestřením provozu.

Text a foto Michal53
02.02.2019 11:01:57
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one