velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Stavba podbíječky ASP 07-16 z leptu


2/2018 ODědek

Od ODědka přišel zajímavý námět ve stylu hádanky "co to je?" Jedná se o malosériový lept podbíječky ASP 07-16 (konkrétně v provedení třetí série).

18.1.2018

Galerie fotek ze stavby ZDE

Zájemce o technický popis tohoto monstra (délka v pracovní poloze přesahuje 20 m) a další informace odkazuji na specializované stránky zde:
https://www.vlaky.net/servis/galeria.asp?id=1001
http://www.tratovestroje.net/cs/stroj/07-16/

Zařízení se zdá být na první pohled pro běžného modeláře nepříliš atraktivním objektem, v podstatě doplňkem kolejiště. Nicméně při vědomí, že stroj byl vybaven vlakovou brzdou, aby mohl přepravovat (často naopak velmi atraktivní, třeba i z historického pohledu) ubytovací vůz, může takový model být základem pro zajímavou soupravu zpestřující provoz.
Vzhledem k tomu, že lept představuje jen karoserii a rám vozidla, bude stavba pro modeláře představovat značnou výzvu. ODědek plánuje dohotovit model jako samohybné vozidlo, ale technologie na něm nainstalovaná bude ztvárněna jako maketa. I tak při množství detailů, které jsou na skutečném stroji vidět, to bude spousta práce. O podklady by neměla být nouze, stroj stále existuje přinejmenším v jednom exempláři ve funkční podobě v Brně. Potíž může být s tím, že s postupem doby byly tyto stroje vylepšovány a modifikovány, takže ani práce s fotodokumentací nebude jednoduchá.

 

 
Foto ODědek
Model: ODědek
Text: Michal53

1.4.2018
Jak je vidět z přiložených obrázků nafocených na burze, ODědek s podbíječkou výrazně pokročil a začíná tu vznikat pěkný model, jehož nejzajímavější části jsou představovány samodělnými detaily, které nejsou v leptu obsaženy. Těšme se na další pokračování.      

 
Foto Michal53

Duben 2018
HOTOVO!

Parádní model, samohybný, se směrově přepínacími světly, a se zvukem (v analogu).
ODědek si tady opravdu vyhrál, mosdel má zvuk a chod stroje ve dvou modech přepínatelných ručním přepínačem, umístěným zespodu. Standardní mód je určen pro jízdu,
“pracovní” mód slouží k simulaci podbíjení (včetně zvuku). Působí velice realisticky, požit je generátor zvuku z Bardotky, zvuk podbíjení je simulován sníženým napájecím napětím, takže se při "práci" opravdu ozývají vcelku věruhodné nízkofrekvenční rázy. Podbíjecí zařízení je samozřejme jen maketa, takže se nepohybuje, ale při jeho velikosti v nulce to nic nemění na efektu.

Za povšimnutí stojí i pěkně provedené modely postaviček osádky.