velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Souprava Kladensko-Nučické dráhy


9/2018 Tendr

V publikaci „Kladensko – nučická dráha“ od Karla Zeithammera mě zaujaly vozy, které tato dráha používala. Rozhodl jsem, že si svůj vozový park rozšířím o některé další typy výsypných vozů této dráhy.

Galerie obrázků v plném formátu ZDE
Pro jejich stavbu jsem použil výsypný vůz KND řady Sv 0813 od ETS (kat.č. 537), který jsem upravil dle fotografií a popisů ve výše zmíněné publikaci.


Výsypný vůz Sm - bez brzdy – nosnost 11,3 t

 

Pro tento model je požita kostra spodku vozu délky 135 mm. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky a pružnicemi bez brzdových špalků s loukoťovým soukolím ETS (rozvor 70 mm). Skříň vozu je použita původní ETS. K vyprazdňování vozu docházelo odjištěním klapek (propadla) v podlaze vozu (přesněji dna násypky). Podobný princip jako u bombovnice v letadle. Materiál se poté vlastní hmotností vyložil do prostoru mezi kolejnicemi.

Výsypný vůz Sv - bez brzdy – nosnost 15 t

 
Pro tento model je požita kostra spodku vozu délky 170 mm. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky a pružnicemi bez brzdových špalků se soukolím ETS (rozvor 100 mm). Vůz je opatřen stupačkami a zábradlím. Skříň vozu je použita původní ETS. Na spodku vozu je osazeno „výsypné zařízení“ s ovládacími pákami. K vyprazdňování skutečného vozu docházelo odjištěním dvou klapek (propadla) v podlaze vozu (přesněji dna násypky) pomocí krátkých pák umístěných na podélnících. Podobný princip jako u bombovnice v letadle. Materiál se poté vlastní hmotností vyložil do prostoru mezi kolejnicemi.


Výsypný vůz Sv – s brzdařskou plošinou – nosnost 15 t

 

Kostra spodku vozu je použita délky 170 mm z nákladního vozu z produkce ETS, ve kterém je proveden výřez pro stupačky. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložiskovými domky, pružnicemi, brzdovými špalky a soukolím ETS (rozvor 100 mm). Stupačky a zábradlí brzdařské plošiny je ETS. Skříň vozu je použita původní ETS.

Na dno vozu jsou připevněny nové výsypné klapky s ovládací hřídelí a táhly dle skutečného vozu. Vůz je dále doplněn zábradlím a obslužným žebříkem.

Výsypný vůz Sv – bez brzdy – nosnost 20 t

 

Pro tento model je požita kostra spodku vozu délky 185 mm. Je v něm proveden výřez pro stupačky. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky a pružnicemi bez brzdových špalků se soukolím ETS (rozvor 111 mm). Vůz je opatřen stupačkami, zábradlím a obslužnými žebříky. Skříň vozu je použita původní ETS. Na spodku vozu je osazeno „výsypné zařízení“ s ovládacími pákami.

Výsypný vůz Sv – s tlakovou brzdou – nosnost 20 t

 

 

 

Skutečný vůz je ve sbírkách železničního muzea ČSD v Lužné u Rakovníka. Model tohoto vozu v současnosti nabízí ETS (kat.č.538). V příspěvku přikládám fotografie mnou upraveného vozu (viz můj příspěvek v červnu 2016). Tehdy fa ETS neměla ještě tento vůz ve své nabídce.

Nízkostěnné vozy Jn a Jk – bez brzdy

 

 

Soupravu výsypných vozů KND jsem si doplnil nízkostěnnými nákladními vozy Jn a Jk. Tyto vozy byly též ve službách KND, jak je uvedeno ve výše zmíněné publikaci Karla Zeithammera.

Provedené úpravy vozů jsou dle mého názoru celkem jednoduché a třeba budou inspirací pro některé příznivce velikosti O a Kladensko – nučické dráhy.

S pozdravem TENDR

 

 

 

29.09.2018 11:52:50
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one