velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Renovace parní ČSD 312.7 (Robin)

Skutečnost, že i renovace "odepsaného" modelu ETS je velkou zábavou s okamžitě zjistitelným výsledkem a s pocitem dobře odvedené práce, dokazuje geneze lokomotivy 312.7 (staré verze).
312.7 byla lokomotiva koupená přes aukro r.07 v mizerném stavu, nepojízdná, oprýskaná a se špatným značením viz foto 312_1 a 312_2.


 
Nejprve byla udělána celková repase, vyrovnání rámu, vyladění pohonu.Lokomotiva vinou zkrouceného rámu často zkratovala svým zadním čelem koleje, byly povolené propoje ojnic které se tak zasekávaly a pásek ovládací zvuk parního stroje rovněž občas zkratoval rám.


Následovalo zprovoznění původních nefunkčních zvuků. To znamenalo prodloužení, odizolování a nastavení pásku, který stíní mezi dvěma optoelektronickými prvky na plošné desce v rámu lokomotivy, což vyvolává zasyčení.

 
Pásek je veden ojnicemi na pravé straně lokomotivy a proto zvuk kopíruje rychlost lokomotivy.


Také bylo provedeno protažení vodičů k předním lampám pod rámem místo původního vrchního vedení. Důležité je přitom dodržet polaritu při pájení přívodních vodičů k LED, protože při přepólování by LED nesvítily.

Následoval nástřik skříně novým černým matným lakem. Dále osazení skříně stroje novými a správnými popisky a štítky. Popisky byly vytvořeny v Corelu a vytisknuty na barevné laserovce a pak zalaminovány tenkou čirou fólií.