velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

7/2018 Michal53

U nás ve Stráži pod Ralskem probíhá likvidace těžby uranu, k čemuž se používá velké množství vápna přiváženého ve vlacích složených z vozů Raj/Uacs. Snažím se složení svého parku vozidel přiblížit poměrům na severu Čech, a tak jsem došel k závěru, že tahle žlutá „kuřátka“ mi nesmí chybět, zejména poté, co jsem si opatřil model kocoura, který na tratích v okolí tyhle vlaky tahá.

Historie vozu a technické detialy jsou popsány na stránkách Parostroje.

Inspirován článkem ODědka rozhodl jsem se nebát se odlitku, pohrdl krásnými, ale pro mou modelářskou tvořivou duši málo inspirujícími vozy od pana Zralého (jsou hotové, není na nich co modelovat), a pořídil si dva kusy odlitků Raj dodávaných p. Čížem.

Opatřil jsem si hned i podvozky a nárazníky od p. Zralého.  S fotoaparátem jsem se vypravil na nádraží a zjistil, že kamenem úrazu budou hlavně zábradlí a můstky, které se se stavebnicí nedodávají a které dodají modelu ten konečný „šmrnc“. Po delším váhání jsem se nakonec mezi variantou výroby můstků ze sítka a záradlí z drátu, a možností pořídit si poměrně nákladný lept, rozhodl pro lept, hlavně proto, že jsme chtěl začít rychle jezdit.

Postup stavby je v kostce popsán ODědkem v uvedeném článku, v zásadě jsem se ho podržel, jen nádoby jsem nakonec nešrouboval, ale přilepil dvousložkovým lepidlem.  

Největším problémem byl nástřik žlutých nádob, barva, kterou jsme použil měla správný odstín, byla i pěkně polomatná, ale, snad právě proto, při stříkání hodně rychle schla, měla tendenci vytvářet ještě ve vzduchu žlutý prach, který při nástřiku z větší vzdálenosti tvožil na povrhu modelu zrnitou strukturu, tak že jsem jej musel přeleštit, čímž se vrstva laku probrousila a následoval další nástřik a zase leštění… A to nemluvím o neskutečném nepořádku všude v dostřiku spreje, jen s velkým štěstím jsem po prvním pokusu uklidil lodžii dřív, než se žena vrátila. Další vrstvy jsme nanášel již venku, ale ta žlutá neodolatelně lákala malé mušky, které s našením páchaly sebevraždu na lepkavém povrchu nezaschlého laku.

Nakonec to ale jakž takž dopadlo, modely jsem dokončil slepením a montáží detailů z leptu. Ty díly leptu vypadají natolik jemně, že jejich odolnost vůči provozu na zahradě vzbuzuje silnou nedůvěru. Ovšem poté, co jsem vše sletoval a naohýbal do správného tvaru, ukázalo se, že výsledek je překvapivě pevný. I když oka sítí na lávkách nemají kosočtverečný tvar tak, jako je tomu na skutečném vagonu, ale jsou to z technologických důvodů kulaté díry, přeci jen výsledek vypadá o něco modelověji, než, kdybych se pokusil o vlastní tvorbu ze hustého síta. Navzdory poměrně vysoké inzerované ceně doporučuji použít lept a netrápit se s vlastní výrobou. Jedinou nepřesností leptu je, že příčky dolních žebříků neodpovídají tvaru vozu. To ale může být moje i chyba, způspobená nepřesnou montáží, nebo i tím, že odlitek se zjevně během doby trochu modifikoval.

Poslední doladění patřilo jízdním vlastnostem. Podvozky jsou docela utopeny v rámu vozu, takže  – aby vůz projel obloukem (u mne průměr 2m vozy projížděly v původním provedení jen tak tak a občas při rychlejší jízdě vykolejovaly) - je třeba trochu „vyhlodat“ odlitek na vnitřní straně tak, aby podvozky při maximálním vytočení nedrhly. To byl jediný vážnější zádrhel stavby (moje vina, všiml jsem si toho až když byly vozy hotové a dělat takovéhle radikální úpravy na hotovém natřeném modelu je vždycky problém)

No, teď ke spokojenosti chybí jen obtisky – zatím nemám.

 

 

Nakonec pár obrázků skutečných vozů na nádraží:

 

 

Galerie obrázků v plném formátu je ZDE

Text a foto Michal53

06.07.2018 10:58:04
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one