velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Papírové modely v 1:45

Troufám si tvrdit, že mimo jiné jsme generace, která základní modelářské znalosti nalezla v papírovém světě Richarda Vyškovského, hojně vydávaném tehdekjším "úzkoprofilovým" Ábíčkem.
 

I dnes zůstává papírové modelářství nejlevnějším způsobem jak začít s "modelovou" nulkou.

Základem pro měřítko 1:43 je dílko Richarda Vyškovského a to parní lokomotiva ČSD řady 422.025 (Arcivévoda Karel)

Papírový model lze získat na Aukru, tak "vyškubnutý" z ABC, tak myslím je i součástí Zlaté knihy papírových modelů Richarda Vyškovského.


Tím asi výčet modelů z české produkce končí. ETS svého času pod kat.č. 841 vydávala papírové železniční stavby díl. I (nádražní budova Horní Povelice) a později díl II. (budova vodárny, toalet a lampárny, která je často mylně považována za kurník), z dílny Ing. Vladimíra Londina.

Připravován byl prý i díl III., ale k jeho vydání již z důvodu zničení tiskových podkladů povodní nikdy nedošlo.

Jedna informace mírně nesouvisející, že ukončena je i výroba cínových figurek "nádražáků" fy. Nero Jiří Neruda s tím, že byly rotaveny i původní matrice.

Okrajově zmiňuji, že v časopise o papírových modelech TOJA (již nevychází) vycházely i drobné doplňky k modelové železnici ETS (figurky, budovy, drobné technické stavby). Jediné co jsem našel je jakýsi útržek části listu časopisu...


Dále se již za papírovými modely v měřítku 1 : 45 můžeme pohlížet za hranice s Polskem a to do bohaté produkce vydavatelství Modelik a ADW.


Právě ADW aktuálně vydalo papírový model lokomotivě  E499.1 velmi podobné EU05. v roce 1961 bylo vyrobeno  pro polské železnice PKP 30 strojů (tovární typ 44E), které je provozovaly pod označením EU 05.


 

Docela zajímavá je i produkce polského Modeliku, kdy v 1:45 vyrábí papírové modely vozů BCi s parní lokomotivou PKP OKI 27 více na :

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=9702
http://www.forum.papierovemodelarstvo.sk/viewtopic.php?t=2309&sid=00ff2a95309bc46a0ad1a5bc69b95b3b


Pár linků na papírové modely volně ke stažení v 1:45 vagonů a loko:

Pruské parní lokomotivy T3 a T12
http://bastelbogen-online.de/Bastelbogen/34.

a patrový vůz tzv.číňan:
http://bastelbogen-online.de/Bastelbogen/43.html

Historické soupravy Adler a Berlin - Postdamer
http://bastelbogen-online.de/Bastelbogen/12.html


V nabídce ETS již nenajdeme "ekonomické" vystřihovánky autora Vladimíra Londina z roku 93 - vcelku povedený model malé staniční budovy Horní Povelice (ŽS1) a drobné staniční stavby (ŽS2). Stavby bohužel trochu neodpovídají měřítkem nulce. Nevyrábí se a nejsou k dostání v ETS ani u prodejců papírových modelů. Prosím !!! Pokud by někdo z Vás měl vystřihovánky Železniční stavby 2 neslepené, papírové modely oskenujte a pošlete. Železniční stavby díl 1 - díl 2.Tak díky Okarlíkovi začínám připravovat skeny železničních staveb
01.03.2013 19:49:37
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email