velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Osobní vůz se služebním oddílem CDI


  Tendr 4/2017

Pěkným doplňkem klasického  "čtyřokeňáku" od  ETS může být napřklad i model osobního vozu se služebním oddílem inspirovaný vozem CDI z meziválečné produkce Moravso Slezské Vozovky ve Studénce.

V nabídce osobních vozů ETS je již delší dobu přípojný vůz 3. třídy řady Ci „čtyřokeňák“ (kat.č. 308).

Pro ČSD vyrobila tyto vozy 3. třídy řady Cl např. v roce 1929 Moravsko slezská vozovka, a.s., (Studénka). Vozy měly otevřené plošiny a rozvor 4,2 m.

K těmto vozům vyrobila výše zmíněná vagónka v roce 1928 osobní vůz se služebním oddílem řady CDl. Vůz měl pouze jednu otevřenou plošinu na straně pro cestující a rozvor 4,2 m.

Rozhodl jsem se, že si doplním svůj vozový park o tento vůz. Stavba vozu je velmi jednoduchá.

Jako základ jsem použil kostru spodku vozu z běžného nákladního vozu z produkce ETS. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky, pružnicemi, brzdovými špalky a stupačkami od ETS.

Skříň vozu je z osobního vozu 3. Třídy ETS kat.č. 301 G. V bočnicích skříně jsou osazeny posuvné dveře. Dveře jsou použity z nákladního vozu ETS. Střecha vozu je z nákladního vagonu ETS. Je doplněna světlem a můstky. Čelo vozu v místě služebního oddílu je doplněno přechodovým můstkem. Na straně plošiny je zábradlí doplněno brzdařskou klikou.

Vůz je „zasklen“ a doplněn osvětlením.

   

Vím, že svými rozměry a popisem neodpovídá svému velkému vzoru, ale třeba popsané úpravy někoho inspirují k podobné stavbě.

S pozdravem TENDR

22.04.2017 10:40:34
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one