velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Odlitek T334 "Rosničky"

(autor: Odědek, Robin, Ókarel)
1. Odědek a Rosnička


Základem je dvounápravový pojezd ETS, rozvor 50 mm,(délka ozubeného řemínku), rozdíl 2 mm se ztratí,v pojezdu není vidět.

 

Kola jsou o průměru 24mm, správně by bylo 23mm, k tomu je přidána třetí náprava, posuvná do stran i do výšky se sbíráním z kolejí. Ke kolejím je přitlačována pružinou. Na pojezd je přidáno i závaží pro lepší adhezi.

Všechny ostatní postupy jsou dostatečně známy, jen lak je po aplikaci obtisků přestříkán matným akrylátem, nesmírně zpevní lak proti drobným oděrkám.


Jinak svítí, přepíná podle směru, hlavní reflektory mají vypínač pro denní jízdy, vypínán je i zvuk. Do kabiny jsou udělány řídící pulty.
 

Velmi dobré obtisky na T211 a T334 dělá Radovan Kwasnica, adresa je na Parostroj, leptané tabulky a pruhy na čela dělá pan Banko, oba jsou na burzách v Opletalce.

Pokud by bylo potřeba něco doplnit, jsem vždy večer na emilu. Zdraví Odědek


2. Robin a Rosnička


Stavbu Rosničky z kitu Číž a motorizace ETS autor (Robin) sám komentuje ... Dílko se již trošku rýsuje, ale dělám to v rámci svých technických možností, spíš je to pokus, než nějaká precizní modelářská práce.
Hlavně v laku jsou slabiny, ale co se dá dělat. Něco se snad ještě vyretušuje. Dnes jsem dělal okénka a mám připravené otvory na montáž LEDek. Snad se příští týden dostanu do ETS koupit spřáhla, nárazníky a možná pohon, abych mohl začít dělat podvozek. Na burzu se vypravím pro masky a časem určitě doplním i zvuky.


Dodělal jsem nějaké retuše, nastříkal masky podvozku, osadil jsem LEDky, udělal otvory na spřáhla a nárazníky, vylepil červenobílé štíty a nasadil nárazníky (spřáhla jsou tam provizorně jen na foto). Dál už budu čekat na pojezd, který jsem si u Magliče objednal - dvounápravový standard hnací s tlumivkou a k tomu běhoun.

Rozteče náprav tak budou sedět a možná v září tak už bude rosnička jezdit, uvidíme.

 


Pokračování ... po mnoha pokusech s LED světly poslední funkční zapojení uděláno na obě strany do definitivní podoby (musel jsem vyměnit tři LEDky odpálené při pokusechJ). LEDky jsou prostrčené zevnitř do vyvrtaných děr a zespodu zalepené silikonem pro případnou bezproblémovou výměnu.
Plocha pod nárazníky je polepena červenobílými pruhy připravenými v Corelu a vytisknuté na barevné laserovce. Nárazníky i spřáhla jsou koupené v ETS, nárazníky jsou jednoduše vlepené do převrtaných děr.

Od Magliče připravený dvounápravový pojezd s roztečí kol 50mm a průměrem kol 20mm jsem použil na první dvě nápravy. Není to sice úplně přesné (rozteč náprav je přesně 48mm), ale ty dva milimetry se ztratí, když je každá osa oproti maskám podvozku o milimetr posunuta.