velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kubík / Michal53
1-9/2016
Na začátku roku mi Kubík poslal fotografie modelu T466.2 kocour vyrobeného z leptu. O původu toho leptu Kubík moc nemluvil, jen se zmínil, že byl u jeho zrodu.

Model mne nadchnul natolik, že - i když můj prvořadý zájem je o nějakých sto let hlouběji v minulosti a kocour je vlastně stále žhavá současnost - jsem si jeden kus stavebnice od Kubíka opatřil.

A tak můžu napsat článek založený jak na původních poznámkách od Kubíka, tak i na své zkušenosti.

Leptané díly jsou hustě rozloženy na třech formátech zhruba A4, provedení je vynikající, nejsou tam žádné vadně vyleptané součástky. Plechy jsou dostatečně silné, mají tloušťku 0,5 mm, použitá technologie umožňuje relativně hluboký lept, což je pro tak členitý model nezbytné, povrch je tím nad očekávání pěkně vymodelován.foto Michal53

Součástky bezvadně sedí, nenašel jsem jediné slabé místo, ve kterém bych musel díly dopasovávat. Technologicky je lept velice dobře promyšlený, nikde se nevyskytne spoj na tupo. I když je plech docela silný, k pájení postačí spolehlivě běžná pistolová pájka s drátěným okem používaná v elektrotechnice. Ani pájecí pasta není nezbytně potřeba.

První dojem po srovnání rozměrů s typovým výkresem byl velmi dobrý, jen některé drobné díly, které se dostaly na mez technologických možností (např. háky na střeše), vyšly trochu mimo měřítko. S modelovostí stroje bude asi mít náročný „počítač nýtků podle výrobního výkresu“ problém, protože stroje s tím, jak procházely úpravami během provozu, měly například časem nestandardní rozmístění mřížek na dvířkách po bocích, takže kapoty se pak lišily v různých dobách i u stejné lokomotivy. V některých případech tak lept neuspokojí všechny varianty, protože pro konkrétní stroj v něm nemusí být dost dvířek některého typu.