velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kotlové vozy trochu jinak II


5/2018 Tendr
 

Pokračování článku o úpravách kotlových vozů publikovaného loni (ZDE).

V nabídce nákladních vozů MERKUR i ETS jsou již delší dobu kotlové (cisternové) vozy v barvách různých podniků našich i zahraničních. Zatímco modely ETS představují starší typy vozu s nýtovaným kotlem a dřevěnou brzdařskou budkou, modely MERKUR představují novější typ vozů. Kotel mají svařovaný a plechovou brzdařskou budku. MERKUR dodává i vozy čtyřnápravové.
Napadlo mě udělat si modely kotlových vozů ČD při použití dílů z obou firem. Vzory pro mé modely jsem našel na internetu v „Seznamu českých a slovenských železničních nákladních vozů“. 

Dvounápravový vůz:

Pro kostru spodku dvounápravového vozu je použita kostra z běžného nákladního vozu z produkce ETS. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky, pružnicemi, brzdovými špalky, stupačkami a zábradlím od ETS. Na podvozek je osazena upravená konstrukce pro uložení kotle a vlastní kotel se zábradlím MERKUR.

Čtyřnápravový vůz

Modely čtyřnápravových kotlových vozů jsou upraveny z cisternových vozů MERKUR. Upravená kostra spodku vozu je osazena dvounápravovými podvozky typu 26-2.8. od ETS nebo podvozky Y 25 PZ MODEL a zábradlím ETS. Na podvozek je osazena upravená konstrukce pro uložení kotle a vlastní kotel se zábradlím MERKUR.

Zjednodušený popis a barevné řešení je provedeno dle zmíněného podkladu na internetu.

Provedené úprav jsou dle mého názoru celkem jednoduché a přispějí ke zvýšení rozmanitosti typů „modelů“ kotlových vozů na Vašem domácím nebo zahradním kolejišti.


 

 

 
Galerie fotek v plném formátu zde

 

13.05.2018 08:28:07
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one