velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kotlové vozy trochu jinak


TENDR 9/2017
V nabídce nákladních vozů ETS se již dlouhou dobu neobjevily kotlové (cisternové) vozy v barvách našich podniků. Snažil jsem se tuto mezeru „vyplnit“ vlastními modifikacemi cisternových vozů.
Galerie fotek v plném formátu ZDE

Modely ETS představují starší typy vozu s nýtovaným kotlem a dřevěnou brzdařskou budkou.
V katalogu fa Ringhofer a vagonky Kopřivnice jsem objevil kotlové vozy I. a II. epochy, které tyto továrny vyrobily pro podniky v Čechách a na Moravě.

Modely cisternových vozů jsou zhotoveny přestavbou cisteren ETS dle dostupných fotografií ve výše zmíněných publikacích.
Vozy mají různou délku a rozvor. Kostra spodku vozu je použita z běžného cisternového vozu z produkce ETS. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky, pružnicemi, brzdovými špalky a stupačkami od ETS.
Kotle jsou doplněny dle podkladů různými dómy s plnícím otvorem, případně jsou provedeny jako dvoukomorové.
Zjednodušený popis a barevné řešení je provedeno dle zmíněných publikací. K provedení nápisů posloužil Autocad a laserový tisk na samolepky.

 


 

Pro zpestření přikládám též model cisterny s jedním sudem pro přepravu vína společnosti J. Palugyay a Sohne Pressburg dráhy uherské společnosti Pozsony Országhatárszéli Helyiérdekű Villamos Vasút (POHÉV); česky Společnost elektrické místní železnice Bratislava – státní hranice) a model vozu na přepravu plynu ČSD, který je proveden dle článku o stavbě vozů na přepravu plynu, uvedených na stránkách vytopna.hekttor.biz .

 
 
 
Provedené úpravy jsou dle mého názoru celkem jednoduché a přispějí ke zvýšení rozmanitosti typů „modelů“ kotlových vozů na Vašem domácím nebo zahradním kolejišti.

S pozdravem TENDR

 
14.10.2017 23:07:07
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one