velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kafemlejnek - lept na podvozku ETS


ODědek 2/2018

Kafemlejnek 310.0 je velmi populární a věřím, že pro kolejiště drtivé většiny milovníků českých tratí je jeho model klasikou, která nesmí chybět.

Přímou cestou k tomu modelu byl dosud jen kafemlejnek ETS (u kterého ovšem je nutno se smířit se značnou básnickou licencí poplatnou jednak "plechovému" zaměření ETS, jednak době ve které byl model vytvořen), v poslední době také skvělý model L. Domalípa z leptu. Jenže tenhle lept rozhodnění pro začátečníky, protože Alanův-Trickův rozvod je šaráda, se kterou si málokdo na první pokus poradí. Proto je model k dostání jen v sestavené podobě v odpovídající cenové relaci a ta zase nemusí každému vyhovovat. Dalším úskalím Lubošova modelu může pro širokou veřejnost být i křehkost (zejména uvedeného rozvodu), která jej pravděpodobně odsoudí k trvalému pobytu ve vitríně s (možná) opatrným občasným poježděním.

V této situaci ODědek přichází s dobrým nápadem. Spolu s Lubošem vyvinuli pozoruhodné křížence obou zmíněných modelů s modelovou nástavbou modifikovanou z přesných modelových dílů Lubošova leptu (a tištěných dílů neméně skvělé kvality z plastu) s možností přímého použití dílů podvozku a dílů rozvodu ETS. Stačí jen doplnit prodrátování a diody pro osvětlení.

Nástavba modelu se nijak moc neliší od té, kterou vyvinul Luboš ke svému přesnému modelu, je jen trochu zjednodušená ve spodní části aby mohla ubytovat podvozek ETS. Model používá i Lubošovu původní sadu tištěných dílů. Podvozek ETS je standardní, jen je nutno při objednání říci, aby běžně používaný motor zaměnili za motor s nižší stavební výškou (aby se vešel do kotle modelu). Rozvod ETS je beze změny.

Hlavní předností je jednoduchost stavby, kterou zvládne při troše zácviku a pečlivosti i začátečník. Proto Odědek chystá návod, ale jak se tak dívám na ten lept, žádná záhada hlavolamu v tom není, věřím, že si jen trochu zkušený modelář poradí i bez něj.

Vznikl tedy model určený hlavně pro „jezdiče“, myslím, že ani trochu vycvičená dětská ruka mu neuškodí. A cena je vcelku rozumná, model by měl vyjít v relaci blízké cenám ETS – plus trochu zábavy při stavbě. Na výsledku je samozřejmě vidět kompromis v podobě zde už mockrát zmíněné poněkud širší stavební šířky podvozku ETS a faktu, že rozvod neodpovídá skutečnosti. Ale učitě nebude dělat autorovi ostudu a bude spolehlivě jezdit (a hlavně to bylo dosáhnouti).
Amin


 

 

24.02.2018 13:31:46
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one