velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Fejslifting průmyslovky T 200 (ETS, kat.č.115).


Tendr 6/2018
Před časem nabízela fa ETS motorovou lokomotivu ČSD řady T 200 (kat.č.115). Tento model jsem požil pro úpravu na motorovou lokomotivu DEMAG ČSD T 200.214 a DEUTZ ČSD T 200.2.
Válečné průmyslové lokomotivy jsou tématem na mnoho kapitol. Vzhledem k tomu, že většina z nich vypadala hodně „účelově“ (čti ohavně), obvykle tyto stroje nejsou oblíbeným námětem pro model. Musí se ale uznat, že některé z nich, např. ty, které si jako vzor vybrala ETS, jsou docela roztomilé.  
Vzhledem k nejednotnosti řad a široké paletě výrobců malých průmyslových lokomotiv během války v Německu, mnohdy exotických poválečných úpravách (jejich důvodem byl většinou zásadní nedostatek náhradních dílů), je velmi těžké se vůbec v problematice vyznat o existenci vhodných podkladů o předlohách sloužících u poválečných ČSD nemluvě. Většinou je k disposici vágní typový výkres a nepříliš kvalitní fotografie. Při podobných úpravách tedy zbývá velký prostor pro fantazii autora a tak bude lépe kochat se půvaby konečného výsledku a neřešit moc shodu s předlohou. 
Téma válečných průmyslových lokomotiv a jejich následných osudů u ČSD po válce bylo po dlouhou dobu opomíjeno historiky železnic. Pionýrskými činy v tomto oboru byly Atlas Lokomotiv – Dieselové lokomotivy a Tendrem zde zmíněná Encyklopedie železnice – motorové lokomotivy ČSD (2)Pěkný materiál, který vnáší přehled v tématu je například zde:  
Poznámka Admin 

Galerie fotek ZDE

DEMAG ČSD T 200.214 
Výrobce DEMAG, typ ML55 
 
Model má upravený čelní rám, madla na kapotě motoru, doplněn výfuk a schránku na baterie, signální houkačku a odpružené nárazníky. Kabina je z části prosklená. 
   
 
 
DEUTZ ČSD T 200.2 
Výrobce Deutz, typ KS 55 
 
Model má upravený čelní rám, madla na kapotě motoru, doplněn výfuk, nádrže, signální houkačku a odpružené nárazníky. Kabina je z části prosklená. 
   
 
 
 
ČSD T 200.3 
Výrobce: Esslingen, typ Ko I  
   
Fa ETS nabízí model motorové lokomotivy ČSD T 200.3 (kat.č.114). Tento model jsem doplnil o nádrž, výfuk, signální houkačku a uzávěr chladiče. Kabina je z části prosklená.  
         
 
Úpravy jsou velmi nenáročné a třeba zaujmou i některého majitele modelu této lokomotivy a provede si „tuning“ svého modelu. 
Provedeno dle fotografií v publikaci „Encyklopedie železnice – motorové lokomotivy ČSD (2)“. 
 
S pozdravem TENDR 
 
17.06.2018 09:23:03
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one