velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

MiniPromo LENZ dálkově ovládaná spřáhla

V přípravě! Promo časopisu  012 EXPRESS magazín pro velká měřítka.
Text: WOLFGANG Oellrich, snímky: MANFRED WEIHRAUCH
(omlouvám se za překlad, ale..., ale než se tady bratr soukmenovec Wolfi vymáčkne, tak by nám snad ujely všechny mašinky, tak jsem to trochu ořezal, ten chlap by snad měl radši pěstovat  želvy nebo korespondenčně hrát šachy :O)

Otázka plná klišé: "Modely v velkých měřítek 0, 1 a 2 musí být vybaveny i replikami původních šroubovek! Platí to, ale v každém případě? Když vezmeme v úvahu např. stále velmi robustní Märklin standardní spřáhlo ve velikosti I, s odpovědí na úvodní dotaz budeme již váhat.
Zpět na šroubovky: s trochou praxe a vhodně zakřivenou pinzetou nebo komerčně dostupným spojovacím nářadím jde připojování a odpojování smyček šroubovek na spojovacím háku obvykle jako "po másle". Nicméně v příliš těsném poloměr oblouku, použití originálních šroubovek, přes přechod do oblouku pravidelně ukáže hranice použití šroubovky.

Opravdové krátké spřažení "nárazník na nárazníku"

Vláčkaři, kteří dávají přednost radosti z posunování a volného manévrování před modelovou věrností, naleznou v novém spřáhle LENZ to nejlepší řešení - alespoň to tedy platí pro všechny příznivce nulky.

Rafinovanost nového LENZ spřáhla není jen důkazem relativně dlouhé doby vývoje. V porovnání s ostatními produkty na trhu mají spřáhla poměrně jemné hlavice. Je jednoduché a geniální a hlavně v umožňuje první fázi, (dlouhé) spřažení vozidel, a to nejen v přímém úseku, ale také v oblouku!

V testu spřáhlo pracuje spolehlivě s Lenz vozem a strojem V36 také na poloměru 800 mm. Pokud je vůz vytažen z oblouku na přímý úsek a zatlačíte strojem v protisměru, dojde  západnutí háčku i na krátké spřažení. Výsledkem je tuhé spřažení soupravy. Vozy jsou tak spřaženy nakrátko. S kinematickou pružností špřáhla je zachováno i v tomto stavu průchodu oblouků.

Lenz se zde nejen potěšení posunování nadšenců ve vývoji nových spojky okamžitě napadlo dalšího: všechny lokomotivy budou vybaveny ve variantě dálkového ovládání háku spojky. V digitálním režimu je dálkové ovládání spřáhel dostupné přes funkční klávesu F2.

V jakékoliv poloze hlavy spřáhel se vůči sobě navzájem (ať už v přímém úseku nebo v oblouku) dojde k bezpečném odpojení bez opětovného zachycení háku.

Opatrnost je nutná pouze v případě, že odpojení, ať už náhodou či záměrně, provedo v nákloněné poloze soupravy.Pak by měla být připravena brzdová zarážka, aby se zabránilo odjetí odpojených vozů.

I vozy jiných výrobců mohou těžit z výhod spřáhel LENZ, neboť LENZ nabízí standardní normovanou šachtu, s níž mohou být vozy dovybaveny.
Byla by ještě žádoucí i sada pro dovybavení stávajících lokomotiv, ale s trochou řemeslné zručnosti s odpovídajícím elektromagnetem a se správným lokodekodérem je ovládání možné instalovat do stávajícího lokomotivního parku. Pak již je posunování a zábava ze spřažení zcela bez hranic.
 
(c) Lenz a 012 EXPRESS
Spojovací hlava má i dolní prodloužení. To umožňuje ruční odpojení nazvednutímí, například s šroubovákem nebo podobným předmětem - malíčkem to jde jen u některých dovedných.
(c) Lenz a 012 EXPRESS
Prostřednictvím elektromagnetu jsou záchytné háky nadzvednuty a háky zůstávají v této pozici a započnou v lehké "oklepávací" vibrace.
(c) Lenz a 012 EXPRESS
Po odpřažení se lokomotiva posune na "hlemýždím tempem" asi 1-2 cm ve směru od odpřažených vozů. Za předpokladu, že je aktivní zvuk, ozve se krátký ruch (náběh otáček) motoru stroje, celé aranžmá je skutečným "pošušňáníčkem" pro všechny vláčkaře!
16.01.2010 23:45:48
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one