velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Svět Nulky

Pumpajzův původní úvod k rubrice, mnohém už ne zcela aktuální:

Trvale v přípravě :O) Dovoluji si založit tuto rubriku, byť mé vědomosti jsou pouze vyčtené z internetu a vyjma pár kousků, které jsem viděl pouze z dálky, nemohu dělat arbitra světové Low-Endové nulky. Nicméně jako každý příznivce nulky pokukuji do zahraničí co tam mají jiného, hezkého a zajímavého. Pokud by se někdo starší a zkušenější ujal korekcí v této rubrice, rád mu tuto roli přenechám.

Nechci mapovat světovou produkci, ale jen strčit prst do vrátek především evropské Low-Endové nulky a toho co můžete naleznout v aukcích Ebaye arech. Jak to na první pohled s nulkou vypadá zajímavě, asi mi dáte zapravdu, že český modelář je limitován především penězi a potom ještě pěnězi a ...... dále jakýmsi maloměstským citem pro modely.

Tedy nemíním popisovat produkci takových firem jako Kiss, Lemaco nebo Fulgurex. Je jasné, že cena je přímo úměrná kvalitě, počtu vyrobených kusů a provedení detailu.
 
K bádání jsem byl motivován přítelem Okarlíkem. Přestože světová nabídka vypadá docela lákavě po vytřídění zrna od plev a stanovení horní ceny pro model loko do/kolem 500 Euro (tj. k podzimu 08 cca. 12.500,-kč) zůstává pouze pár výrobců, kterých modely jsou nejen pohledné, ale i trochu slučitelné s našimi poměry. Americkou produkci Lionellu a dalších pomíjím, protože to je byť se jedná o zajímavé modely podle mého je to jiný svět. 
 
Tedy co vlastně zbývá, zajisté na prvním místě jediný sériový výrobce německý LENZ i s jeho zajímavou digitální "oblohou", dále drobty dánského HELJANu a asi také končící OSM, pár malovýrobců stavebnic, leptů a doplňků (Biemo, Schnellenkampf, atp.) a dále mrtvoly stavebnic zesnulé RAI-MO/BillerBahn/EMA/Pola Maxi a pár "upravovačů" dostupných modelů a tím asi končíme s výrobci, protože zbytek již řeší Lima a Rivarossi taktéž posmrtně prodávaná na eBay (výroba 0 u obou ukončena). I když musím přiznat, že čím je nám na českém trhu bazárový prodej LEGA od ETS, tím je LIMA a Rivarossi evropským nulkařům, kteří nemají tisícové částky na ručně dělané kovové modely.
Ze světové produkce se nám snad blýská na časy s novinkami MTH/RK, kdy poté co MTH odpískalo Nohab MY a dočkali jseme se parní Chapelon Nord - SNCF, čekáme jak se situace vyvrbí s elektrickou BombardierTraxx.

Nicméně, zajímavé bude i pro srovnání s cenou ETS modelů uvádět přepočtené ceny těchto vozidel ( rubrika byla založena v období kdy byl dolar za 15 a euro za 20). Samostatnou kapitolu bych si po čase dovolil věnovat i otázce levné digitalizace, Know-How a nárokům nulky oproti HO a TT.
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one