velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Výměna LED diod za bílé „xenony“ (Robin)

Napadlo mě udělat výměnu LED diod ve světlech mých lokomotiv a vyměnit původní žluté za bílé, protože žlutá nelahodila mému modelářskému oku.

První pokus jsem udělal při rekonstrukci parní 312.7, neboť měla po koupi upadlé přední lampy a tak se výměna přímo nabízela.Ve všech mých modelech byly použity LEDky o průměru 4mm, standardní velikosti jsou ale buď 3mm nebo 5mm.

Zvolil jsem tedy LEDky o průměru 3mm (cena jedné je 8 Kč) a k vytěsnění mezery jsem použil mosaznou trubičku o vnějším průměru 4mm a vnitřním 3mm, k dostání ve většině prodejen s modelářskými potřebami.


Trubičku jsem nařezal zhruba po 2mm (modelářský svěráček asi nutností) a kousky trubičky se po obroušení jehlovým pilníkem mohou nasadit na LEDky.
Protože k těmto předním a i k zadním LEDkám jdou samostatné přívodní drátky (alespoň u mého modelu), jejich výměna byla poměrně jednoduchá, přední lampy se přilepily zpět na místo, zadní LED se vyměnily po poměrně jednoduchém okrytí přišroubovaného nástavby uhláku.

Druhým modelem s bílými LEDkami byla stavba rosničky, ale tam nešlo o výměnu, nýbrž o osazení nového modelu rovnou touto barvou LED.

Další výměna proběhla na Křižíkovce. Tam bylo po rozebrání modelu největším úskalím uvolnění původních LEDky z bužírky (izolace), která prochází svým okrajem čelem skříně a následné protažení nových LED.


Pokud se ale bužírka vyvlíkne, dá se na čelo opět nasadit zpět.Největším oříškem byla výměna u Lega, protože jsem z důvodu jiného průměru LED diod musel vyměnit i ty červené za nové červené o průměru 3mm, aby celek působil jednotně.

Takže šlo o výměnu celkem 10ks LEDek a to bylo poměrně náročné nejen na čas.

I v Legu je přístup k výměně poměrně solidní po rozebrání obou čel, ale problém je se dostat s pájkou k tištěnému spoji, který zde LEDky drží. Při demontáži starých LED jsem několik míst na leptané desce porušil a tak opětovné pájení bylo velmi náročné, protože pár cestiček jsem musel napojovat cínem.Rozhodně doporučuji toto dělat s mikropáječkou a ještě lépe odsávačkou, protože mně to šlo se standardní páječkou kvůli silnému hrotu páječky s velkými obtížemi. Nejjednodušeji jde výměna u vrchních dvou diod pod střechou.

A nyní obecné rady. Je samozřejmě nutné dodržel polaritu LEDek, to znamená seříznutí na boku LEDky musí být znovu na stejném místě, resp. přívodním drátku.

Doporučuji LEDky před montáží odzkoušet třeba na tužkové baterii, mně se stalo, že jedna byla vadná a musel jsem jí znovu měnit. Žádné jiné úpravy v el. zapojení nejsou potřeba, bílé LEDky mají prakticky stejné parametry jako LEDky žluté.

 Mějte se Rob

14.03.2013 23:01:16
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one