velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

9/2017 Michal53

Výhybky Atlas – ostatně stejně, jako veškeré kolejivo Atlas - vynikají svou pevnou stavbou zaručující dlouhou životnost. Není to ale žádná „hodinářská práce“, takže přesnost výroby není nic moc a tak, když se sejdou tolerance, dělá zejména delším vozidlům průjezd problémy.

Dosud jsem jezdil na O54, a k tomu jsme měl i výhybky. Na jedné z nich se projevovaly občas potíže s průjezdem čtyřspřežných lokomotiv (malých, např. 400.0 ETS a dalších na stejném podvozku). Protože se to dělo jen občas, vcelku jsem to snášel dobře.
Poslední akvizice výhybek O72 probíhala velmi dlouho, protože, jak jsem byl informován, kolejivo Atlas není do ETS dodáváno přímo v USA ale odkudsi z Asie a s pravidelností dodávek jsou potíže. Když jsem je konečně obdržel, měl jsme radost a očekával, že - protože poloměr oblouku je větší - bude vše v pohodě.
Opak byl pravdou na obou z nich čtyřspřežky nejezdily, vykolejovaly rychlíkové vozy a potíže měl i jinak naprosto spolehlivě jezdící věžák Merkur. To mne přimělo ke krátkému výzkumu, který vedl k závěru, že potíž je způsobena vlivem nepřesnosti výroby, která vedla k poněkud širší mezeře mezi kolejnicí a vodící lištou.
Neměl jsem chuť výhybku roznýtovávat (bůhví, jak by to potom dopadlo) a tak jsem se uchýlil k provizornímu řešení: Z alpakového plechu tloušťky 0,5 mm jsem uřízl pásek o výšce kolejnice a dostatečně dlouhý, aby přesahoval délku původní vodící lišty, kterou jsem upevnil na místo pomocí běžné, v papírnictví dostupné, "žvýkačky" k snadnému dočasnému upevňování různých předmětů. Tuto prodlouženou vodící lištu jsem pak pomocí pokusů a omylů nastavil tak, aby provoz probíhal bezvadně. Nakonec se ukázalo, že závadou je nejen špatná poloha vodící lišty vůči kolejnici, ale i její krátká délka. Původní lišta začíná příliš daleko od srdce výhybky a tak dává projíždějícímu podvozku snadnou příležitost vykolejit. 
Žvýkačku jsme se chystal zaměnit za nějaké profesionálnější řešení, al ona funguje dobře, není moc vidět, a tak jsem to zatím odročil.
Asi bych to zpětně nenazval přímo výrobní, či dokonce konstrukční vadou, je to asi dané prostě rozdílem ve standardu, podle kterého jsou různými výrobci dělány nápravy. Předpokládám, že vozidla Atlas by na těchto výhybkách, zanechaných v původním stavu, jezdila dobře. 
 
17.09.2017 09:51:16
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one