velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Michal53/KPTrain
10/2015

Pavel (KPtrain) navrhl jednoduchou krabičku, která umožní pouhým přepnutím páčky provozovat buď vozidla Merkur nebo ETS pomocí jednoho transformátoru ETS.

Mám v provozu mašinky Merkur ETS i vlastní produkce, některé s tlumivkou, jiné bez. Pro ty bez tlumivky používám transformátor PIKO FZ1, pro ostatní klasiku ETS. Pro provoz obou systémů to znamená mít dva transformátory a přepínat. Vzhledem k tomu, že vláčky provozuji mimo domov, když si chci zajezdit, nebo jen zkusit něco doma, znamená to stěhovat transformátor. 
 
Řešením od KPTrain je krabička, která v sobě skrývá standardní tlumivku shodnou s tou, která je instalována ve vozidlech ETS. Krabička se připojí mezi transformátor a koleje a pomocí přepínače je možno volit režim provozu ETS (tlumivka je přemostěna a napájení jde přímo z trafa), nebo běžné stejnosměrné napájení (tj. přes tlumivku).  Stav je indikován na krabičce nainstalovanou ledkou.
Celkový náklad na materiál cca 650 Kč.

 

Jednoduché a funkční. Jediným problémem je omezení výkonu, přes tlumivku jde bez problému napájet jednu a až dvě lokomotivy, ale lokomotivu a těžký rychlík ETS s osvětlením to neutáhne.


Nápad a výroba KPTrain, foto a článek Michal53
8.11.2015  Dodatek od autora výrobku
Jen malé doplnění, ke "krabičce" je možno připojit i houkačku, umístěnou někde na kolejišti a stiskem tlačítka "houkání" na ETS napaječi, nasimulovat houkání vlaku. Taktéž lze použít tlumivkové výstupy pro osvětlení např pro osvětlení návěstidel, kde se bude barva návěstního znaku měnit podle směru jízdy atd. Je to zkrátka taková hračička :-)
KPTrain

 
08.11.2015 09:29:33
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one