velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Přestavby kotlových vozů Merkur a ETS


Tendr 8/2016
V nabídce nákladních vozů MERKUR i ETS jsou již delší dobu kotlové (cisternové) vozy v barvách různých podniků našich i zahraničních. Napadlo mě udělat si modely kotlových vozů při použití dílů z obou firem.
Obrázky v plném formátu v galerii zde

Zatím, co modely ETS představují starší typy vozu s nýtovaným kotlem a dřevěnou brzdařskou budkou, modely MERKUR představují novější typ vozů. Kotel mají svařovaný a plechovou brzdařskou budku. V nabídce jsou i vozy čtyřnápravové.

Vzory pro mé modely jsem našel v publikaci „Řady nákladních vozů ČSD“ nakl. NADAS 1965. Modely svými rozměry (délkou a rozvorem) odpovídají měřítku 1:45.

Kostra spodku vozu je použita z běžného nákladního vozu z produkce ETS. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky, pružnicemi, brzdovými špalky a stupačkami od ETS.

 

Na podvozek je osazena upravená konstrukce pro uložení kotle, vlastní kotel a brzdařská budka se zábradlím MERKUR.
Vůz pro přepravu zkapalněného čpavku nebo propanu nemá dóm s plnícím otvorem a je doplněn kohouty pro manipulaci s přepravovaným mediem a sluneční clonou.
Zjednodušený popis a barevné řešení je provedeno dle zmíněné publikace.V nabídce modelů velikosti H0 je nabízen čtyřnápravový kotlový vůz v barvách podniku VITANA a.s. Když můžou mít tuto cisternu „hánulkaři“, proč ne i příznivci „0“.
Model je upraven z cisternového čtyřnápravového vozu MERKUR s použitím dvounápravových podvozků typu 26-2.8. od ETS nebo PZ MODEL.
Barevné provedení a popis je dle modelu v měřítku H0.

 

Přikládám též model cisterny s děleným kotlem Vacuum Oil Company. Tím jsem si doplnil sérii cisteren této společnosti od ETS.

 

S pozdravem TENDR
 
22.10.2016 16:15:43
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one