velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Používejme počítač, šetřme naše lesy (a svůj čas)

Software pro plánování kolejiště
Od posledního apdejtu tohoto článku utekly už dva roky, což ve světě softvéru znamená celý věk. A tak jsem se pokusil o krátké shrnutí současného stavu.
    


11/2015 Apdejt z diskuse
Závěr na téma, který softvér je nejlepší, asi není, protože každému vyhovuje něco jiného a každý má své problémy.
SCARM
  • Je jasné, že softvéry Atlas a SCARM jsou ze stejného rodu.
  • Editace SCARM i Atlas je možná, instalace obsahuje adresář se soubory knihoven s příponou .lib . Co soubor to jeden typ kolejiva. Tyto soubory jsou v textovém formátu, možno editovat, např. v Notepadu.
  • Syntaxe je intuitivní. na každém řádku je jedna kolej, řádek začíná heslem označující typ koleje (anglicky, srozumitelně), pak je slovní popis, kat. číslo a údaje podle toho, co je to za kolej. Např. rovná - délka, zahnutá - poloměr a úhel zahnutí. Je třeba zkusit.
  • Je možné vytvářet nové typy, např. ETS uložením pod novým jménem  a "vnitřek" upravit editorem. Nový soubor se pak automaticky načte do SCARM jako každý jiný.
  • V blogu o programu SCARM se uvádí, že flexi koleje nefungují, asi odstraněno, flexibilní koleje teď fungují. Vyzkoušeno
Trackplanner:
  • Pokud by byl apdejt k vývoji v Trackplanneru během posledních dvou let od někoho, kdo ho fakt používá, napište.
  • Nápad použít pro Merkur v Trackplanneru knihovnu Marklin a upravit ho je určitě dobrá myšlenka, nezkoušel jsem, pokud chodí, je to bezvadné
  • S němčinou bych snad v nejhorším i pomohl (jsem schopen číst technické texty, ale nic moc) stačí poslat odkaz, co je třeba, ale možná se ozve i někdo kvalifikovanější
10/2015 Apdejt Michal 53
Okolo tohoto problému se postupně rozvinula pozoruhodná komunita s názvem SCARM (Simple Computer Aided Railway Modeller – což je možná přeložitelné jako Jednoduchý počítačem podporovaný modelář kolejiště), která v poslední době nabývá převahu a rozvíjí podle mého zatím bezkonkurenčně nejlepší software překonávající svým snadným ovládáním jak Track Planner popisovaný dole (ten je už zase zdarma v plné verzi zde http://www.trackplanner.de/pdownload.htm), tak i Right Track (http://the-right-track-r-software.software.informer.com/10.0/).

SCARM je zdarma downloadovatelný zde: http://www.scarm.info/index.php#download. SCARM podporuje množství různých výrobců kolejiva v mnoha velikostech a to i včetně ETS. Nezkoušel jsem, ale podle toho co se píše v blogu komunity je to všechno slušně použitelné, i když se občas najdou chyby - tady je jejich zajímavý blog: http://www.scarm.info/blog/, kde najdete podrobnosti

Pro ty z nás, kteří jezdí na tříkoleji a používají díky ETS u nás běžně rozšířený sortiment kolejiva Atlas, se nabízí zatím, alespoň podle mých zkušeností, nejlépe uživatelky přívětivě naprogramovaný software pro plánování kolejiště z materiálu tohoto výrobce. Stáhnout se dá zdarma ze stránek Atlas http://www.atlasrr.com/software.htm. Jedná se o zjednodušený klon SCARM, se kterým společnost Atlas dodává autorizované apdejtované knihovny kolejiva. Chyb je tam minimálně, jak se zdá, potíže dělají je flexibilní koleje.
Práce s programem je nebývale jednoduchá, použití je intuitivní, pochopí ho i středně inteligentní bernardýn. Plánek svého zahradního kolejiště jsem – včetně učení se, jak se to ovládá – stvořil do půl hodiny.

Podobné to bude i se základní verzí SCARM, kde, jak zmíněno, jsou k disposici i programy všech ostatních významných výrobců.
Doporučuji vyzkoušet.Zdravím všechny...
...jen malá poznámka: Kolejivo ETS ve zmíněné databázi má trošku chybnou geometrii. Oblouky ETS mají 16 ks do kruhu. Tzn. 360°/16 = 22.5° v databázi je však oblouk jen 22°. Vypadá to, že to není tak velká chyba, ale z tohoto důvodu pak nelze celý kruh uzavřít. Stejný problém je u výhybek. V editoru však lze vše napravit.
Původní článek z Pumpajzova webu:

Software pro plánování kolejiště není žádná novinka  a u nulky zajisté vystačíte s tužkou, pravítkem a čtverečkovaným papírem. Nicméně pokud chcete mít v ruce sofistikovanější podobu plánku, nebo plán různě upravovat můžete použít software pod názvem Trackplanner

(
http://www.trackplanner.de/).


Na samotném Trackplanneru není nic zázračného vyjma jedné zásadní vlastnosti a tou je, že základní verze 1.1 již obsahuje knihovnu kolejiva ETS (ale i např. Lenz) a celé je to zdarma !


Demo verze Trackplanneru 1.1 obsahuje neomezené a volné používání, řady nástrojů, možnost 2D/3D pohledů a i následného tisku. Záměr vývojáře softu, je zpoplatnit až vyšší funkce softu tj. např umísťování 3D objektů a struktur kolejiště nebo využívání tvarování flexi. Program má poměrně jednoduché ovládání i bez pročítání návodu dojdete poměrně rychle k tvorbě jednoduchých plánků.

Bezplatné demo Trackplanneru nezabere moc místa (asi 2MB) a můžete si je stáhnout na tomto linku:

http://www.trackplanner.de/pdownload.htm

 Alternativou k Trackplanneru je RR-Track (příp. Winrail), který obsahuje i knihovnu tramvajového kolejiva ETS, ale tento obsahuje knihovnu ETS pouze ve zpoplatněné verzi.
08.11.2015 10:12:18
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one