velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

2/2019 Michal53

Podlehl jsem kouzlu roztomilé tramvaje ETS a rozhodl se, že mi musí jezdit po zahradě.

Protože nemám místo na smyčku, bude ale jezdit tam a zpět. S kladkou, případně lyrovým sběračem by to „dlouhé couvání“ vypadalo dost blbě. Je jasné že ta moje tramvaj musí mít pantograf. No a ten se na původní „prehistorický“ model ETS moc nehodí a ETS tu tramvaj s uzavřenou plošinou ne a ne dotáhnout do prodejní verze.

Tak jsem se, inspirován opusy kolegy Tendra, rozhodl si udělat drobnou úpravu sám.

Plošiny jsem uzavřel plechovými nástavci červených čel opatřenými průhlednými okny. Nejvíc práce dalo napasováni oken tak, aby – ač hranatá – kryla zakulacená čela a zároveň „nečouhala“ zpod střechy. Legraci jsem si užil i s trefováním se do odstínu barvy horní poloviny skříně tramvaje ETS, která vypadá jako bílá, ale je spíš do šedo zelena. Vhodná kombinace Humbrolek to na několikátý pokus jakž-takž vyřešila. Koketuji s doplněním osvětlení (čelná světla by se schovala v kontrolérech, které by bylo třeba dodělat).

Nakonec se ukázalo, že pantografy, co jsou k dostání hotové (ať Merkur, nebo ETS) je moc veliké, a tak mi nezbylo vyrobit i maketu pantografu vhodné velikosti.

Pantograf (moc se nepovedl, spodní díly jsou moc dlouhé, ale už to nechám) je nepohyblivý zkroucený z drátů slepený dvousložkovým lepidlem a přestříknutý základovkou a žlutou (aby vypadal veseleji, dobový nátěr byl spíš asi černý). Letovat to mi moc nešlo, co jsem sletoval se při pokusu připojit další díl zase rozletovalo a udržet to při tom ve tvaru by potřebovalo má 5 rukou.

Díly čel jsou jen nasunuté, dají se sejmout, totéž pantograf, ten je upevněn na stejný šroubek, jako byla kladka, takže je možno se vrátit k původnímu stavu.

Jak to dopadlo vidíte z obrázků, troufnu si tvrdit, roztomilostí může model i po úpravě směle soutěžit s originálem ETS. Model to určitě není, ostatně stejně, jako původní ETS, měla to původně být spíš Jablonecká tramvaj, ale to moc nevyšlo, protože čela nakonec spíš připomínají pražské vlečňáky (právě díky potížím s dopasováním vůči střeše). Ale na ježdění po zahrádce to určitě bude stačit.

 

 

Galerie ZDE

Text a fota Michal53

23.02.2019 11:19:28
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one