velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45
(autor: Robin) Protože vznikla potřeba napájet příslušenství a můj starý model trafa ETS typ katalog. číslo 701 tento vývod pro příslušenství neobsahoval, rozhodl jsem se ho upravit a vývod udělat.
Nové modely trafa katalog. čísla 702 již tento vývod pro příslušenství mají a to mne inspirovalo, že i úprava starého trafa bude možná. Dále mi vadilo, že při delším přerušení jízdy nejde trafo jednoduše vypnout, aby lokomotiva se zvuky zbytečně nehlučela. Nechtěl jsem stále sundávat lokomotivu z kolejí a ani pořád vytahovat trafo ze zásuvky.

Úprava č.1 - hlavní vypínač trafa


Protože vnitřního prostoru trafa není mnoho a chtěl jsem použít dobrý dvoupólový páčkový vypínač s co nejjednodušší montáží, jako ideální místo k jeho zabudování jsem určil místo nad vývodem síťové šňůry viz foto transf_1a.

Jediným nedostatkem tohoto místa je fakt, že při sundání krytu trafa zůstane kryt spojen kabelem se základnou, ale přeci jen se kryt nesundává tak často.


Do středu nad vývod síťové šňůry jsem vyvrtal potřebný otvor pro vypínač a přimontoval ho. Síťovou šňůru jsem uvolnil z přívodní průchodky a přeštípl kabel ve správné vzdálenosti, aby jeho část od transformátoru s rezervou dosáhla k vypínači.
Mírně zkrácený zbytek síťové šňůry se znovu přišroubuje k přívodní průchodce opět s potřebnou délkou k vypínači a z obou konců kabelů se opatrně odstraní obě izolace.Hnědé i modré vodiče se připájí k vypínači, vše podle fota transf_2a.

Tím je montáž dokončena a celé trafo je možno tímto vypínačem jednoduše vypínat jako jeho hlavním vypínačem.

Úprava č.2 - vývody pro příslušenství: 18V~ střídavých + 18V= stejnosměrných.

Protože transformátor je dobře dimenzovaný, lze z něj získat i vývod pro příslušenství. S případným přetížením si nemusíme dělat starosti. Největší zátěží jsou totiž žárovky, které se ale u semaforů nebo osvětlení už dost let nepoužívají. Pro vývody jsem zvolil konektory typu cinch. Do základny jsem vyvrtal dva nové otvory pro konektory vedle stávajících pro nové rozmístění konektorů viz foto transf_2a. Jeden původní šroubovací konektor pro výstup regulovaného napětí do koleje jsem přemístil vedle druhého stejného, podobně jako to má už nové trafo z ETS. Na druhou stranu základny jsem do otvorů přimontoval dva nové konektory cinch.

První z konektorů cinch se propojí připájením dvěma drátovými propojkami s plošným spojem viz foto transf_2b, kde se napojí na střídavé vývody z transformátoru. Protože se jedná o střídavé napětí, je jedno, který drát připájíme k jakému konci, protože zde neexistuje polarita.


Tím se jednoduše dostane na první cinch 18V střídavých pro příslušenství, např. pro ovládání výhybek nebo original semaforů. Protože ale je pro napájení LED diod obecně výhodnější mít přímo usměrněné napětí stejnosměrné, rozhodl jsem se pro světelné semafory vlastní výroby udělat si ještě jeden vývod stejnosměrný, pro který jsem využil druhý konektor cinch. K usměrnění stačí jednoduchý diodový můstek, zvolil jsem postačující 1,5 Ampér v ceně asi 6 korun.
Střídavé přívody na můstek označené vlnovkou ~ se připájí dvěma dráty k vedlejšímu cinchi se střídavým napětím a opět je jedno který k jakému pólu. Další dva vývody z můstku označené + a - jsou už stejnosměrné a připojí se k druhému cinchi, na prostřední pól se připájí + a na obvodový pól -, vše dle fota transf_2c.


Tím máme i druhý vývod tentokrát stejnosměrný 18V hotový. Ještě je velmi vhodné všechny vývody na trafu označit, abychom se nezmýlili při připojování trafa, např. těmito popisky: popis1, popis2.Je samozřejmě možné použít jakýkoliv vypínač jako hlavní, páčkový jsem použil z toho důvodu, že je nejsnadnější pro montáž, stačí vyvrtat díru a navíc jsem ho měl ve svých zásobách. Rovněž konektory na vývody pro příslušenství by bylo možné dát jiné. Pokud by někomu stačil pouze vývod střídavého napětí, mohl by použít stejné dva šroubovací konektory jako jsou originál a trafo by pak zvenku vypadalo jako jeho nová verze, která už vývod pro příslušenství obsahuje. Konektory cinch jsem zvolil opět z důvodu snadné montáže, protože na jejich montáž je potřeba stejný průměr díry jako je u původních šroubovacích, je s nimi celkově dobrá manipulace, jsou velmi dostupné a proudově dostačující.


Popisky na trafo
13.03.2013 21:30:04
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one