velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Náklaní vozy k.k.St.B. z modelů ETS


Tender 3/2019

Rozhodl jsem se, že si rozšířím svůj vozový park I. epochy o další vozy. Pro stavbu jsem použil výrobky ETS, které jsem trochu upravil.

V nabídce nákladních vozů železniční správy k.k.St.B. od ETS jsou v současné době nabízeny pouze zavřený vůz řady G (kód: 432) a vysokostěnný řady Kc (kód: 408). Pro soupravu nákladního vlaku I. epochy ve správě k.k.St.B. je to ale trochu málo.

Galerie ZDE

Zavřený vůz řady Gd s brzdařskou plošinou


 

Tento typ vozu byl u k.k.St.B. velmi rozšířen. Jako základ jsem použil kostru délky 185 mm z produkce ETS. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky, pružnicemi, brzdovými špalky a stupačkami. Dvojkolí s paprskovými koly (kód: 910). Vše ETS.

Skříň vozu je z původního vozu řady G (kód: 432). Střecha a zábradlí plošiny je z chladícího vozu „Krondorf“ (kód: 452).

Zavřený vůz řady Gd s čelními dveřmi a brzdařskou plošinou

Základ tvoří kostra délky 185 mm z produkce ETS. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky, pružnicemi, brzdovými špalky a stupačkami. Dvojkolí s paprskovými koly (kód: 910). Vše ETS.

Skříň vozu je z původního vozu řady G (kód: 432). Střecha je pouze nad skříní vozu. Zábradlí plošiny je ETS (kód: Sp9).

Zavřený vůz pro luxusní transport koní řady Ha

Tyto vozy sloužily v minulosti pro přepravu koní – Luxuspferdetransportwagen.

Jako základ jsem použil kostru délky 185 mm z produkce ETS. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky, pružnicemi, brzdovými špalky a stupačkami. Dvojkolí s paprskovými koly (kód: 910). Vše ETS.

Skříň vozu je z původního vozu řady G (kód: 432). Větrací mříže v bočnicích jsou nahrazeny zasklenými okénky. Ve dveřích je provedeno zasklené okénko. Střecha je z běžného osobního vozu (kód: 301) a zábradlí plošiny je z chladícího vozu „Krondorf“ (kód: 452).

Vysokostěnný vůz řady Kc s brzdařskou budkou 

Tento vůz (kód: 432) je „vylepšen“ o madla v místě budky a stupátkem pod křídlovými dveřmi skříně vozu.

Vysokostěnný vůz řady Kc bez brzdy

Základ tvoří kostra délky 170 mm z produkce ETS. Na kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky, pružnicemi bez brzdových špalků. Dvojkolí s paprskovými koly (kód: 910). Vše ETS. Rozvor vozu 100 mm.

Skříň vozu je z původního vozu (kód: 432). Pod křídlovými dveřmi skříně vozu je osazeno stupátko.

Vysokostěnný vůz řady K bez brzdy – zkrácený

Základ tvoří kostra spodku běžného nákladního vozu, která je zkrácena na délku 129 mm. Na tuto upravenou kostru spodku vozu jsou přišroubovány rozsochy s ložisky, pružnicemi bez brzdových špalků. Dvojkolí s paprskovými koly (kód: 910). Vše ETS. Rozvor vozu 64 mm.

Původní bočnice skříně vozu (kód: 432) jsou zkráceny o obě krajní pole. Pod křídlovými dveřmi skříně je osazeno stupátko.

Nízkostěnné vozy řady Jn