velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45
Polem neoraným je porovnání dostupných typů kolejiva jednotlivých výrobců 

Kolejivo Atlas 3k - borec č. 5 a půl

(3/13 Michal53)

Pokus o dodatek k Pumpajzově čtivé recensi uvedené dole

Na svém skládacím zahradním kolejišti na chatě používám 3-kolejný systém a koleje Atlas, a tak bych se chtěl podělit o zkušenosti.

3-kolej Atlas jsem si vybral kvůli její stabilitě a odolnosti i při mnohanásobném rozebírání a možnosti jejího použití venku. K výběru přispěla i vcelku rozumná cena a v současné době i dostupnost kompletního sortimentu distribuovaného nyní ETS.

Koleje Atlas 3-Rail Nickel-Silver 21st Century Track, jak se systém oficiálně jmenuje, zahrnují všechny běžně požadované prvky, oblouky o deseti různých průměrech (od 27" do 108"), velký sortiment výhybek od hračkových až po dlouhé, blížící se modelovým rozměrům. Proto je možné z nich tvořit sestavy jak ve volném prostoru třeba na zahradě, tak i v „kobercovém" provedení.

Trochu problémem je pro mne docela špatně pochopitelná modulovost, sestavit z toho něco nepravodelného bez řezání je někdy testem inženýrských schopností. Možná jen, že jsem ovlivněn filosofií evropských producentů modelové železnice H0, jako je např. Marklin, a tak se můj mozek vzpírá americkému přístupu...

Základní charakteristiky jsou shodné s dvoukolejí Atlas uvedené v Pumpajzově tabulce dole, střední kolejnice je stejných rozměrů, jako vnější, jen je pro lepší vzhled černěná.

Praktická zkušenost

  • Koleje osvědčily opravdu velkou odolnost. Výjimkou jsou zámky pražců, které - ač jsou velmi houževnaté - mají občas při neopatrné manipulaci praskat, zejména v chladu
  • Profil kolejí je vysoký, to sice přispívá modelovosti,ale za to je lze používat i pro modely éry tinplate, nebo bez problémů i pro vozidla Merkur, která mají na modelovějším kolejivu (např. Peco) problém se svými vyššími nákolky
  • Koleje lze s omezením používat i pro dvoukolej, ale výhybky to nesplňují, protože srdcovky mají  z plastu
  • Výhybky jsou i v základním provedení pouze elektrické, fungují dobře, nejsou problémy ani s delšími vozidly
  • Střední kolejnice je černěná, což sice hezky vypadá, protože tříkolejnicový efekt není tak výrazný, ale díky této povrchové úpravě je trochu drsná a tak je velmi citlivá na zachycování nečistot. A tak před zahájením provozu (i na koberci) je nezbytné ji přečistit. Je pozoruhodné, že vozidla Merkur jsou na tyto nečistoty prakticky necitlivá, zatímco 3k ETS mají vždycky na začátku provozu problém. Jakmile se trať projede, je to OK. Přikládám to nejspíš materiálu sběrače (Merkur-holá mosaz, ETS-chromovaná mosaz)
  • Nikdy nebyl problém s dokoupením kolejí v ETS, obvykle mají na skladě celý běžný sortiment (možná jen do vyprodání zásob, to nezaručuji, mluvím kolejivu 54" a 72", s ostatním nemám zkušenost).
  • Nevýhodou je snad jen „americký vzhed" (větší hustota pražců, která ale zase přispívá k vyšší odolnosti)


Klejivo
(původní text Pumpajz)
Pokud říkám porovnání, tak především cen. Opět nebudeme se zabývat exotickými producenty kolejiva nebo modelovou stavbou kolejí, ale budeme se držet značek běžně dostupných u nás nebo na německé ebay (řekněme kobercáky). Kritériem hodnocení, není ani podobnost CZ poměrům.

Tedy máme pět borců, kteří jsou připraveni na klání:

Za domácí luhy a háje ETS, za třetí říši německý LENZ, ostrovní PECO a zámořské MTH a nově dovážený ATLAS

Rady příznivců, kteří na kolejivu ATLAS (Kubík 3K) a Peco (Marian a Jirka a nově i MilošB, který mi již údaje zaslal) již jezdí jsou vřele vítány, flexi MTH a kolejivo Lenz otestuji osobně


Zajímavé by mohlo být také porovnání ceny nějakého "standardního" oválu s malým nádrařím s jednou odstavnou kolejí, který bude zahrnovat tři výhybky a jednu kolej s kolejovou zarážkou.

Tabulka s jednotlivých výrobců se stále doplňuje, ale jednotlivá kolejiva mají jisté vlastnosti, které je předem předurčují, k splnění očekávání budoucích zájemců.

Pro koho je vhodné:

Výsledky lze krátce a velmi subjektivně shrnout takto. Jakýkoliv typ kolejiva splní nároky svého uživatele, nicméně je zapotřebí především zvážit jaký typ "ježdění" mne zajímá, zda mám kolejivo do interiéru nebo zda jej budu užívat i na zahradě.

obr. MTH 3K-ATLAS-LENZ-ETS


ETS je typem historizujícím, konzervativním a s ohledem na podloží nemodelovým, tedy uspokojí především nároky zájemce, který hodlá provozovat menší stroje ETS a to s kolejivem pevně fixovaným na podkladu, určitou výhodou může být i minimální poloměr. Kupodivu, ale velmi slušně slouží venku. Nicméně i přes malý poloměr není vhodné na kobercové ježdění.obr. ETS pražce mají "nejhezčí" oblé hrany avšak rozestup pražců je pro "oko" příliš velký


ATLAS je kolejivem nepřeberných možností, doporučil bych jej tomu kdo na kolejivo a jeho předobraz nemá velké modelové nároky a za dobrou cenu dostane značnou robustnost a stabilitu, kterou užije i na ježdění kolem vánočního stromku. Určitě je nejvhodnější pro venkovní použití. Značka ATLAS i do budoucna zaručuje nepřerušenou výrobu a možná i časem dostupný digitál.


obr. hustota pražců ATLAS může působit v některém úhlu pohledu až moc plastově


PECO je bezkokurenční v metrické ceně, tedy ten kdo touží po delších úsecích trati by PECO měl mít za favorita, nicméně kolejivo musí být zásadně fixováno k podkladu a jistou úvahu si zaslouží i počet užitých výhybek, kde je cenový rozdíl již méně  zřetelný. PECO vyžaduje základní modelářské znalosti v použití pouze flexi kolejiva