velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Diodové osvětlení osobních vozů

Předkládám ctěnému obecenstvu svou verzi diodového osvětlení osobních vozů.
V úpravě. (autor Robin)

Zřejmě ve stejné době, jako vznikalo v dílně Pavla Kohoutka jeho nedlouho přede mnou představené diodové osvětlení osobních vozů, jsem i já tvořil nezávisle na něm velmi podobné osvětlení do vozů Ci a BCi, které představuji také.Nutno poznamenat, že na základě zjištění, že světla byla i na představkách (plošinách), rozložení LEDek jsem na poslední chvíli upravil
Rozložení LED pásků i jeho typ se zdá být totožné s verzí Pavla, až na to, že já jsem použil LED pásky bílé. Hlavní rozdíl je ale v tom, že já jsem zvolil osvětlení napájené přímo z kolejí.

Jako sběrače proudu mi posloužily mosazné sběrače pro napájení rychlíkových vozů zřejmě pro velikost H0, které jsem sehnal na aukru.

Tyto jsem úhlopříčně rozřízl a jeden kousek tak stačí na jednu nápravu.


Nejdříve jsem zkoušel osvětlení jen na jedné nápravě, ale při sebemenší nerovnosti nebo ztrátě dotyku světla velmi problikávala, takže radím všem udělat jako já sběrače na obě nápravy.Kousek černé plastové destičky slouží jako základna pro oba plíšky, které se ohnou dostatečně přes destičku, aby pak byly jazýčky jemně, ale důsledně napruženy zevnitř na kolečko.
¨

Boční kontaktní jazýček pak slouží k připájení napájecích drátků pro osvětlení.

Sběrače se lehce přilepí k destičce vteřinovým lepidlem kvůli snazší montáži k podvozku.

Pro odizolování od podvozku jsem podložil destičku slídou s drobným přesahem u kontaktů pro drátky a vše svrtal s dírami, kterými jsou přišroubovány rozsochy k podvozku.

Šroubky jsem koupil nové a delší, aby mi vystačily na kompletní přišroubování rozsoch i destiček s kontakty a možná v budoucnu i pro uchycení vnitřních lavic.

 

Přívodní drátky jsou protaženy do kabiny novou dírou těsně u kontaktů pro drátky, k nim jsou připájeny a zespodu je vedena propojka kontaktů mezi oběma nápravami.


Zapojení všech součástek je patrné z plánku. Diodový můstek je proto, aby světla svítila při provozu na oba směry, kondenzátor vyhlazuje stejnosměrné napětí a odpor snižuje svítivost LED pásků, protože jinak by byla kabina silně přesvětlena.

Komu se by se takto zdálo ještě světlo silné, stačí použít odpor s o trochu vyšší hodnotou.

06.03.2013 22:01:02
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one