velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Železniční muzeum v Utrechtu


12/2016 Michal53
Pokud se vyskytnete v Utrechtu, určitě stojí za to věnovat cca 2 až 3 hodiny prohlídce místního železničního muzea  a i těch 16 EUR vstupného není ztracenou investicí.

 
Na svých cestách jsem během sychravého podzimního dne zavítal i do Utrechtu v Holandsku. Utrecht je typické univerzitní město, něco jako Cambridge, u nás možná atmosférou srovnatelné s Olomoucí, ale typicky holandské, pulzuje ruchem a je plné mladých lidí většinou na kolech, jeho návštěva je opravdu krásný zážitek.

Ale protože pršelo, hledal jsem nějaké zajímavé atrakce pokud možno pod střechou. Při té příležitosti jsem narazil na místní železniční muzeum. Na internetu jsem se dozvěděl, že se jedná o Ústřední železniční muzeum Holandska a komentáře na něj pěly chválu. Navíc muzeum leží asi 10 minut pěšky od historického centra města.

O holadských železnicích nic nevím, tak proč se nepoučit. Muzeum je součástí nádraží, které je v provozu, takže se jedná o pěknou symbiózu minulosti se současností. 
Nádražní bbudova sama je zajímavou technickou památkou, renovovaná, už jen jeho návštěva je příjemným zážitkem.
V muzeu se vyskytují pěkné historické exponáty, jsou v bezvadném rekonstruovaném stavu, obdiv budí zejména v 6 skvostných historických parních lokomotiv. Je tam i dalších několik desítek železničních vozidel všech období až po dnes, a dokonce i typické železniční stavby a provozy, vedle depa např. ukázka dílen, hradlo, nebo vodárna.


Nejsem velkým fandou moderního výstavnictví, raději mám systém „šrotiště“ ve stylu depositáře NTM Chomutov, nebo třeba Green Bay v USA (i když i tam mají část exposice na vysoké úrovni), kde, o co méně je audiovizuální techniky, o to více je skutečných historických exponátů, byť často v původním stavu. Muzeum určitě zaujalo. Snaha o poskytnutí zábavy „pro celou rodinu“ mi tak trochu připomněla „hejkalizaci“ našich hradů a zámků. Jasně, je to úlitba dobovému trendu, bez níž by utrpěla návštěvnost a instituce by nebylo z čeho provozovat. Naštěstí se vstupenkou dostanete i brožuru v holandštině a angličtině, která má za úkol provádět exposicí a podává základní technické informace o exponátech. 


 

 

 

 


 

Foto Michal53, galerie fotek v plném formátu je ZDE
04.03.2017 10:12:40
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one