velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Nulka na Spielwarenmesse Nürnberg 2016


1/2016 Jiří Těmín

Zdravím a zasílám několik postřehů ze Spielwarenmesse 2016, byl jsem tam v sobotu.

Téměř osmdesát vystavovatelů předvádělo přetlak hánulky, tétéčka a enka. Výrobce české nulky zastupovala pouze společnost Merkur. ETSka letos chyběla. Ze zahraničních výrobců pak firmě MTH patřila největší výstavní plocha určená nulce. Lenz se s velikostí stánku nepředvedl, byl menší než Merkur. Pochopitelně celý den kochání se modely nenahradí několik postřehů a novnek. Sběratele ČSD nepotěším – nic nového na české nulkové dráze. Merkurtoys z Police nad Metují se blýskl třemi novinkami. Jsou to elektrické lokomotivy Deutsche Bundesbahn E69 v červeném a zeleném a E63 v zeleném provedení.

 
E 69 (Merkur)                                 E63 (Merkur)
   

C140 (Merkur)

 

Stánek pak zdobila parní lokomotiva SNCF C140 s déčkovým řazením hnaných náprav. Tato meziválečná legenda jezdila i po obsazení Francie v německých DR. MTH představil novou vizualizaci řídícího SW digitálu i detailně zpracované parní lokomotivy SNCF s pěti hnanými nápravami.

 

Parní lokomotiva SNCF 150X (MTH)

Nulku přivezla i norská http://en.nmj.eu/nmj-superline/superline-0-skala.html, která se zaměřuje na dánské, švédské a norské železnice. Mistr ve švýcarské modelařině je firma FULGUREX (http://www.fulgurex.ch/en/index.html).