velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Madurodam – Holandsko v malém


8/2017 Michal53 
 

Nulka to sice není, ale jako inspirace (nejen) pro zahradní železničáře určitě skvělé!

Při návštěvě Haagu určitě stojí za to navštívit Madurodam, park s modely staveb z celé země v měřítku 1/25, doplněnými velikou železniční sítí.  Je to místo s tradicí, park vznikl už v 50. letech minulého století.
Modelář ocení přesné, do posledního detailu provedené stavby, fascinující jsou zejména ty gotické.
Současná holandská železnice pro modeláře nepřináší svou unifikací příliš mnoho výzev, takže ani sortiment modelových vozidel není moc pestrý (ale v osobní dopravě předvádí v podstatě vše, co je v provozu u NS běžně k vidění, kromě nejnovějších typů lokomotiv). Provoz, znázorněný v Madurodamu v malém, určitě upoutá, vlaky jezdí v intervalech blížících se realitě. Upoutá např. i realisticky funkční (včetně zvuku) model zvedacího mostu. Místa je tu dostatek, nejedná se tedy o zahuštěné „vláčkoviště“, ale o trať se vším všudy nenuceně se proplétající krajinou s modelovými stavbami. Modely vlaků jsou zjednodušené a působí jako doplněk pro oživení staveb, které jsou hlavní atrakcí. Všechny tratě (v plné shodě s holandskou realitou) jsou elektrifikované, vedení provedené v měřítku 1/25 vychází velice realisticky. Hnací i hnaná vozidla jsou zjevně dělána na dlouhodobý provoz, možná desítky kilometrů za den, každý den, bez přerušení. To si jistě zaslouží propracovaný systém údržby hodný obdivu.
Park oživují i pohybující se modely lodí (včetně funkčního zdymadla), automobilů a tramvaje (ta byla v době naší návštěvy zrovna mimo provoz).  
Návštěva Modurudamu je bezvadným zážitkem nejen pro modeláře, a určitě nejen pro rodiny s dětmi.

Galerii fotek v plném formátu najdete ZDE.