velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45
Po organizačních změnách ve společnosti ETS z poloviny loňského roku v důsledku úmrtí zakladatele a majitele společnosti, došlo i ke změně sídla.

 

ETS teď najdeme cca 2 km dál směrem ven z Prahy, do průmyslového objektu. Přestěhováním se do průmyslového objektu ETS sice ztratila přístup z ulice přímo do prodejny (který, vzhledem k původní poloze ve vilové čtvrti na okraji Prahy byl stejně diskutabilním pozitivem), ovšem na druhé straně vyměnili stísněné garážové prostory za moderní světlý v podstatě tovární interiér s možností růstu.
Je zřejmé, že společnost ETS sleduje světový trend, kde distribuce stále více přechází na distribuční kanály a zejména na internet a producenti se zaměřují spíš na jejich vedení a organizaci výroby.


 

Uvítání v nových prostorách bylo velmi milé, změny ve společnosti se projevují i ve změně atmosféry. Prostorná uvítací místnost je zatím prázdná, plánuje se živé předvádění produktů na okruhu umístěném ve výšce. Vybavení není zatím kompletní, vše dýchá novotou.
Celkový dojem – čistota, pohostinnost, milí lidé s nadšením pro věc.
Práce je zjevně dost, naplno jede montáž, lis dílů, tamponový tisk i lakovna.


  

Vyrábějí se jak produkty pro ACE Trains, tak i vlastní modely. Naplno běží výroba tendrovky S-100, která, je obchodně velmi úspěšná. Zvláště potěšitelné je, že se nezapomíná ani na české příznivce nulky.  Vedle anglických a francouzských předloh se připravuje i česká verze.
Mašinku jsem měl v ruce, zdá se, že představuje další z mezníků ve vývoji modelů firmy. Přes zjednodušení, která jsou pro ETS charakteristická, je to velice pěkný model, takže se naši nulkaři mají na co těšit.


  

   

Vyrábí se i malá dieslovka T334.0 (V36 DB) modrém provedení  ČSD podle v zoru zachovaného v Lužné.  Tento model jsem zastihl zřetelně ještě přípravné fázi, protože v nabídce na internetu zatím chybí.
K vidění je v ETS ještě mnoho dalších zajímavostí, určitě neuškodí sjednat si návštěvu a přijít se podívat. 
Váš Admin
Foto Michal53 

ETS dnes

1/2015 Michal53
V minulém roce ETS výrazně modernizovala svou webovou presentaci. V novém kabátě se ale bohužel předvádí jen málo změněný obsah.
Při této příležitosti jsem se rozhodl popsat trochu svých relativně čerstvých zkušeností se společností, jejíž název máme v titulu, a jíž mnozí z nás vděčí za to, že se obrátili (ti starší dokonce vrátili) k této své zálibě.
 
V poslední době se zaměřuji spíš na stavbu modelů vlastní výroby, míň na sbírání, a tak většina mých návštěv v krámku v Modřanech byla motivována sháněním různých mechanických dílů ke stavbě. Vyjde to levněji, ale hlavně ty modely tak rychle nepřibývají (takže nemusím řešit problém s místem) :-) .

I tak ale nikdy neodolám geniu loci a pokaždé si kromě součástek odnáším některý z hotových produktů ETS na doplnění sbírky ve vitríně.

Pokaždé se raději dohodnu o své návštěvě předem, protože – nevím, jestli je to náhoda – pokud jsem to neučinil, obvykle jsem se trefil do nějakého před výstavního, předvánočního, nebo jinak exponovaného období charakteristického tím, že krámek je naplněn ruchem a bednami s výrobky, připravenými k expedici.
To je moc dobře, protože náš tuzemský modelářský trh skomírá a ETS by tu bez exportu dávno nebylo. Samozřejmě to má své dopady na pestrost „českého“ sortimentu i na množství novinek, které si firma může dovolit vydávat.

Je samozřejmé, že pod tlakem trhu není pro ETS jednoduché udržovat celý český sortiment v plném rozsahu na skladě. Katalog i prezentace na webu slouží zejména propagaci šíře sortimentu. Takže většina modelů z katalogu je nyní více, či méně, vyráběna na zakázku.
I přes tyto problémy je možno  – zejména zásluhou prodejce, pana Magliče který fandí modelové železnici a je doslova duší obchodu – sehnat většinu nabízených modelů v rozumných termínech (podle mé zkušenosti, v nejhorším několik měsíců).

Kromě modelů prodávaných pod vlastní značkou se výroba zabývá zejména kooperací, v tuto dobu převažuje produkce pro zákazníky Anglii (firma ACE trains, http://www.acetrainslondon.com/home.html, přehlídku mdelů můžete vidět i např. na https://www.youtube.com/watch?v=E4LDU99RjSw). ACE je moderně koncipovaná klasická bytelná plechová nulka nabízená pod heslem „kdo chce počítat nýty, ať jde ke konkurenci“. Příznačné je, že primárně jezdí po tříkoleji, i když dvoukolej nabízejí alternativně taky. Při pohledu na web je z velkého množství anglických příspěvků zjevné, že Anglie si udržuje v nulce vysoký standard a zaměření na tamní trh může pro středoevropskou firmu znamenat významné přilepšení.

Modely ACE, které jsem měl možnost v ETS v reálu shlédnout, byly skvělé. Jedinou poskvrnou na nich je, že jsou v „britské“ nulce, tedy v měřítku 1/43,5 (0 gauge -7 mm,  tzn., 7mm na modelu = 1 stopa ve skutečnosti, ale jezdí na "našich" kolejích 0 – 32 mm). nicméně vedle našich modelů nevypadají výrazně hmotněji. Možná je to tak trochu i subtilností a ladností britských předloh modelů, často vyvedených v pro nás nepříliš obvyklých barvách.
Jak to vypadá, neobyčejně zdařilým výsledkem kooperace s ACE, použitelným i na středoevropském trhu, bude nová řada pojezdů. Ty se objevily v minulém roce jako novinka a jsou rozhodně přínosem všem nám, kutilsky zaměřeným. Upřímně doporučuji.
Z webu ETS se vytratila nabídka kolejí Atlas, ty jsou ale i nadále – alespoň v základním sortimentu – běžně k dostání. Musím přiznat, že plný sortiment Atlasu se těžce shání i v mašinkových obchodech v USA.

Při svých návštěvách jsem se zajímal zejména o novinky zajímavé pro našeho modeláře.
Kromě tady zmíněného vozu Merci Train, který pro naše modeláře moc velkým ternem nebyl, jich bylo poskrovnu.
V nabídce se objevila dvoumotorová verze B24 s upravenými deyaily na kotli (bohužel jsem ji v reále na prodejně nikdy nezastihl, tak nemohu posoudit, jak moc je to novinka). Fotku tedy nemám, snad příště.