velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Milan Janík 3/2017
Pracuji na ztvárnění mého plánovaného kolejiště v programu SCARM, a napadlo mě, že bych v průběhu modelování mohl na zdejších stránkách upozornit na relativní novinku ve SCARM.
Tato novinka, Extension modules for SCARM - Model Trains Simulator (MTS),  dává momentálně možnost provozovat jednu lokomotivu a 10 vagónů na plánu kolejiště, včetně provozu v 3D zobrazení.
Jsem příznivcem ETS už snad od roku 2005, ale zatím jsem v nulce žádné kolejiště nepostavil. (V mládí jsem stavěl v TT.) Nicméně, teď již mám přidělen prostor i souhlas rodiny na stavbu kolejiště v O, a tak je otázka několika týdnů, kdy položím základní kámen kolejiště (= základní překližku).

17.2.2018
Konečně to začalo!

Prozatím je zhotovena hrubá stavba panelu hlavního nádraží (Bystřice).
Použitý materiál 12 mm překližka, na ni přijde pod koleje 6 mm korek. Plocha ještě bude upravovaná podle toho, jak doopravdy vyjdou koleje. Koleje se předem nedaly přesně zaměřit kvůli zešikmení střechy a kvůli tomu, že v dřevěnici není nic rovně.
V levé části budou pod kolejištěm vestavěné skříňky – úložné prostory. Nožky jsou jen provizorní, jejich umístění upravím podle dvířek skříněk. Pod pravou část bude zajíždět gauč na kolečkách (na spaní se bude vytahovat).
Žst. Bystřice spolu se smyčkou na předhůří bude 1. etapa stavby a bude to plně samostatně provozuschopná část kolejiště.
Panel hlavního nádraží byla ta jednodušší část stavby 1. etapy. Na předhůří ještě před stavbou smyčky musím upravit podlahu, upravit zábradlí schodiště a obložit komíny břidlicí.
V plánu došlo k úpravě kolejiště depa pro možnost využití staveb firmy Nové modely a ve smyčce přibyla kusá kolej pro motorový vůz.
(Fotka panelu je focena jako panorama, protože s ohledem na vzdálenost k protější stěně se celý panel nevlezl do běžného snímku.)

Milan Janík
 

  

 ---------------
9.6.2017 Vsuvka


Koupil jsem si od Resinovémodely Nádražní budovu čekomoravské transverzální dráhy dle normálie 17H (bez verandy). Nabízím svoje první dojmy po rozbalení krabice se stavebnicí.
Na první pohled pěkně zpracované jednotlivé díly stavebnice. Ale zároveň jsem si až po rozbalení uvědomil (moje chyba), že je to "papírový" model! Sice karton tloušťky zhruba 1mm, ale stále jen papír. Při velikosti nulky se bojím, že zrovna u stavby téhle velikosti (428mm x 236mm x 300mm) bude papír hodně náchylný na poškození při neopatrných manipulacích při provozu kolejiště.
Soukromě, problém s křehkostí papírových staveb u mě odpadne, protože budu modelovat II. epochu (1921 - 1945) a u všech staveb chci alespoň náznakově dodržet modelovou tloušťku zdí, která byla 45 - 60 cm ve skutečnosti, což dělá v modelu 10 - 15 mm. Takže karton budu podlepovat překližkou. Jen ještě zvážím, zda překližkou 9 mm nebo 14 mm, případně příbuznou tloušťkou. A okna budu dělat kastlová, takže budu potřebovat ještě jednu sadu oken = vnitřních oken. Pokud nevymyslím jiný způsob výroby vnitřních oken, budu se snažit dohodnout s Resinovémodely, zda by mi je vyrobili.
Závěr: Vzhledem k tomu, že jsem zatím nezačal stavět ani rám kolejiště, není stavba budov na pořadu dne, takže mé praktické poznatky ze stavby budovy nádraží jsou odloženy na neurčito.

Přeji pěkný den!
Milan Janík

A hned přišla reakce od výrobce - Nové Modely:

Informace k našemu materiálu. Přesný název je Dřevity karton, nikoliv papír,  a pro nulkove stavby je používán 1,5mm silný s gramáží 750g/m2. Všechny stavby, vyjma par výjimek, jsou tvořeny dvěma vrstvama kartonu. Diky tomuto způsobu stavby ziskavá stavba velkou pevnost.

1mm materiál je použit pouze jako podbití střechy, na který se  lepí střešní krytina.
Nové Modely

Konec vsuvky
----------------
Pro představu, co vše se dá ve SCARM vytvářet, představuji svůj plán kolejiště, které za pár týdnů začnu (snad) stavět.

Pár slov o plánovaném kolejišti:
(Kromě pojmenování žst. Bystřice jsou všechna ostatní pojmenování jen pracovní.)
Kolejiště bude v podkrovním pokoji + vratné smyčky ve třech vrstvách na předhůří, jako skrytá část kolejiště (nemám rád ovál).
Kolejiště je koncipované kolem pokoje, takže volný prostor uprostřed bude stále využitelný jako pokoj „pro lidi“.
Základní deska kolejiště bude ve výšce ccà 60 cm. Tuhle výšku jsem vybral jako kompromis s ohledem na zešikmení střechy. Pod nádražím Bystřice budou úložné prostory, pod nádražím Horní bude už existující skříňka.
Modelovat budu lokální tratě v epoše II, převažující hnací vozidla budou řady 310, vagóny dvounápravové.
Ovládání bude přes DCC z počítače programem ModelJOP.

K mé tvorbě ve SCARM:
Vytvořil jsem si vlastní knihovnu, kterou doplňuji originální knihovnu ETS-0, a kterou jsem nazval ETS-0-sci-fi.lib. Mám v ní prvky, které v praxi použiji, ale ETS je nevyrábí:
- flexi koleje v délkách 24 cm a 200 cm (s 24 cm se lépe pracuje při vytváření krátkých úseků),
- oblouk 7,5° (využito ve vratných smyčkách),
- křižovatka 45° (předělávka křižovatky Atlasu),
- oboustranná výhybka (předělávka třícestné ETS), potřebná z prostorových důvodu ve vratných smyčkách a
- opravdové sci-fi – angličák (teoreticky možná vlastní stavba, ale v praxi nezačne dřív než za 10 let), který bude v praxi nahrazen obyčejnou výhybkou = kusá kolej nebude.

Ve 2D pohledu ukazuji jen koleje a kolmé stěny pokoje a předhůří - díky rozdělení plánu do vrstev lze vše ostatní skrýt. Smyčky ve třech vrstvách jsou nepřehledné, tak jsem do levé části obrázku zkopíroval spodní a prostřední smyčku samostatně, horní smyčka je totožná s prostřední.

Pro 3D pohled jsem si s některými objekty vysloveně vyhrál (točna, rotunda, štěrková nástupiště s obrubníky, staniční budovy, dlažba v Bystřici, opěrná zeď z kvádrů, …) a naopak s některými stavbami se mi hrát nechtělo, tak jsou jen schematicky (výhybkářská stanoviště, vodárna, olejárna). A pak mám taky objekty vytvořené s detaily „něco mezi“ těmito dvěma extrémy.
Pro oživení obrázků 3D pohledu jsem využil MTS a kolejiště zaplnil vozidly. Momentálně MTS umí až 5 lokomotiv a 50 vagónů, bohužel jsou zatím k dispozici jen 2 lokomotivy evropské a to ještě každou lze použít jen 1x. Naštěstí lze zkombinovat Demo Start Set rolling stock bundle s Virtual Rolling Stock database, takže mám V110 2x.

Kdo si chce 3D pohled užít více, než jen z obrázků, případně, kdo by si mé objekty chtěl rozložit na prvočinitele, přikládám soubor Bystricka draha.scarm.