velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45
Po delší době stojí za to vrátit se ke  kapitole o produktech Merkuru a podívat se, jak si stojí nyní.

(9/2013 Michal53)
Zatím torzo, postupně bude apdejtováno

Dovětek 24.9.2013

Mimochodem, koukněte se na stránky Merkur Toys, Mekur konečně vyrukoval s fotografiemi nové varianty věžáku anoncované už vloni ve dvou provedeních. Vzhledem k navýšení ceny se dalo čekat, že dojde k význačnému fejsliftu. Bohužel se ale, jak se zdá, jedná jen o možná trochu atraktivnější dvoubarevnou povrchovou úpravu a nový potisk. Zeleno-zelený CSD a krémovo-červená verze DR.

10.9.2013

Nový Merkur se zpočátku zaměřil na obnovení sortimentu původního Merkuru, tedy toho z před třiceti lety (tehdy). Počáteční rozběh byl živen zejména nostalgií tehdejších pamětníků, z nichž část byla ještě středního produktuvního věku a tedy schopna upustit nejen slzu, ale i nějaký ten peníz.

Tehdejší produkci charakterizovaly

  • Nemodelově úzký profil vozidel
  • Jen mlhavá podobnost modelů s předlohou daná hrubými technologickými zjednodušeními (tedy snahou o nízkou cenu)
  • Zaměření se pouze na tříkolejný systém
  • Původní, nemodelové kolejivo

Problematický byl i po dlouhou dobu poměrně úzký sortiment vozidel, který se vybíjel v barevných variantách na téma zjednodušeného modelu lokomotivy Mikádo v retro stylu, sortimentu pivovarských vozů lišících se jen potiskem a rozpustilými modely typu „vlak z Vizovic…" (opakovaný vtip přestává být vtipem).

 

Po roce 2002 se vyrojilo všeliké příslušenství a plechové retro stavby (některé docela estetické, jiné docela méně) vesměs upomínající na klasické období tin plate z dob našich pradědečků.

Z nostalgie se věčně žít nedá, a tak někdy po roce 2009 se přístup Merkuru, ve shodě s tím, jak se firmě, živené ostatním sortimentem, začalo zjevně ekonomicky lépe dařit, k postupnému odklonu od původní hračkově-úsporné politiky a začaly se dít věci. Počátky této éry charakterizované brejlovcem a prvními „dlouhými" rychlíkovými vozy už zde byly komentovány. Objevila se i možnost dodání  vozidel dvoukolejného systému, vloni se objevila nabídka kolejí pro dvoukolej (byť v původní stylu Merkur, jen s vynecháním střední koleje). Modely už jsou blízko k měříku 1:45.

Současný stav je charakterizován zcela novými modely, cena kterých už v některých případech překročila magickou hranici 10 000 Kč (dílem nárůst kupní síly, dílem bohužel inflace), což umožnilo Merkuru zaměřit se na zlepšení propracování a modelovosti.

Sortiment nákladních vozů obohatily už před pár lety velice slušně vypadající vozy na sypké materiály, které se staly první vlaštovkou změn. Podle mého názoru je to jeden z nehezčích modelů Merkur. Povrchová úprava není nijak skvělá, ale je polomatná tak akorát  a skutečné vozy nebyli určitě vzorem čistoty,  takže se to ztratí. Podle mého se jim tenhle vagonek povedl lépe než obdobná loňská novinka ETS (ten mi přijde moc matný a poněkud nesedí snad i proporcemi). Až snad jen na ten zjednodušený lesklý podvozek z původní produkce, který má lisované ložiskové domky a vypružení naznačené jen v lisovaném plechu a nárazníku jsou ještě s původní roztečí užšího profilu Merkur (tedy moc blízko u sebe - viz foto).

 

Fotogalerii v plném rozlišení najdete ZDE

Rychlíkové vozy 38 cm dlouhé nejsou zdaleka novinkou, staly se jedněmi z prvních modelů nové řady.   Já jsem si je pořídil, protože navozují hezky atmosféru parní éry. Jsou kratší a tak mi vyhovují líp, než 42 cm dlouhé modely obdobného stylu ETS, protože požívám oblouky o průměru 1,5 m a tam dlouhá vozidla nevypadají tam moc dobře.

Vozy jsou velmi bytelné konstrukce, nakolik jsou kopií ETS si netroufnu soudit, nicméně některé konstrukční prvky vypadají podobně. Hmotnost vozů vychází o víc než 10 dkg vyšší než u ETS, protože Merkur požívá silnější plechy. Dost rušivě působí čela vozů, kde přechodové měchy jsou společné s řadou modelů z poválečné doby.

Jak možno posoudit z obrázků, povrchová úprava je velice odolná, barva v některých případech s lehce pomerančovitým povrchem (to se ale dá vydržet), nápisy nedosahují kvality ETS. Celkové provedení dost nejednotné, například podvozky jsou „co dům dal", i když byla celá souprava koupena najednou, mají vozy dva typy různých podvozků, lišících se výrazně svou konstrukcí. Jídelní a spací vůz měly při dodání oba zabílená okna v místě „kuchyně". Všechny tyto nesrovnalosti jsou asi poplatné snaze dosažení lidové ceny, která je proti ETS asi třetinová.

Ocenit se ale musí nízká cena, širší profil, kompatibilní s ETS, pěkný vzhled, zvláště teď už u nových modelů Merkuru standardní polomatná úprava. Nevýhodou je zmíněná vyšší hmotnost, která pro tažná vozidla Merkur asi moc nevadí, aby to slušně jezdilo s ETS, mašinka by měla být spíš dvoumotorová.

 

 
 

 

Úhledným opusem je francouzský zavazadlový vůz, sice mezi ty ostatní moc nezapadá, ale stojí za komentář.

Provedení je podobné, jako u ostatních rychlíkových vozů nové řady. Vůz má navíc otevírací posuvné dveře, ovšem způsob řešení otvírání určitě nenadchne. A i ta čela s přechodovými měchy s tímto vozem už vypadají o něco lépe.