velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Lokomotivy BEYER GARRATT

"Garatka nebo spíše Garetka" asi není favoritem nabídky ETS pro náš trh
Nicméně stroj je jak rozměry, tak uspořádáním docela zajímavý exponát a možná stojí za to, alespoň si jej prohlédnout   S úspěšnou konstrukcí členěné lokomotivy, přišli počátkem 20. století ve Velké Británii pánové Beyer a Garratt. Lokomotivy, známé jako garratky, měly oproti malletkám podstatně nižší hmotnost nápravy, a našly tudíž uplatnění zejména na tratích s lehčím svrškem.


Původcem tohoto typu lokomotiv byl australan Herbert William Garratt, přejímač New South Wales Railways v Londýně, který si nechal tuto myšlenku patentovat v roce 1907.(zdroj:Wiki)
Základní výhody jsou, váha lokomotivy je rozložena na větší délce, na málo únosných tratích mohou jezdit velmi výkonné lokomotivy, -lokomotiva projede obloukem o mnohem menším poloměru ve srovnání s obdobnou lokomotivou s pevným rámem, -lokomotiva přináší úsporu personálu, neboť vlastně nahradí dvě menší lokomotivy, -lokomotiva má stejnou nejvyšší dovolenou rychlost v obou směrech.
 

 

Garrattův patent byl využit britskou firmou Beyer-Peacock, která jej rozvinula a úspěšně s těmito lokomotivami obchodovala stejně tak jako s licencemi na jejich výrobu, takže označení Beyer-Garratt je běžně užíváno v mnoha zemích.


Většina garratek byla postavena ve Spojeném království, z toho téměř 2/3 (1023 z 1651) u firmy Beyer-Peacock, zbytek pak na základě licencí u jiných výrobců v Británii, Francii, Španělsku, Německu, Itálii, Belgii, Jižní Africe, Brazílii a Austrálii.


Garrattky byly nejvíce rozšířené v Africe, patřily k největším a nejvýkonnějším lokomotivám na jižní polokouli. Z nich nejvýkonnějších bylo osm lokomotiv řady GL jihoafrických železnic.


Garratky jezdily též v Asii, Austrálii, Jižní Americe a v několika evropských zemích. Rozšíření na britských ostrovech bylo velmi skromné , zvlášť pokud uvážíme, že zde sídlil jejich největší výrobce.


Kat.č.185 Parní lokomotiva systému Garratt, dráha LMS, katalogové provedení, prototypové foto.
Snímek lokomotivy Garatt ETS ze stánku Weaver Model ze setkání Americké TCA (asociace sběratelů vláčků)
Kat.č. 187 parní lokomotiva systému Garratt, Jižní Afrika


Kat.č. 186 parní lokomotiva systému Garratt, dráha LMS
01.05.2013 11:17:40
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one