velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kotlové vozy Vacuum Oil Company

V sortimentu cisterniček ETS nalezneme několik vozů, převážejících látky pro mnohé neznámou firmu Vacuum Oil Company.
Upravuje se

Ale nenechme se mýlit tato společnost je spojena s počátkem ropného průmyslu a její historie je opředena řadou zvučných jmen. Dnes by jsme za právního nástupce mohli označit nadnárodní gigant Mobil.


zdroj: zmzlonice.draha.net  

Začalo to velmi skromě kolem r. 1866 v americkém státě New York.
V roce 1859 byla v sousední Pennsylvánii objevena ropa a to rozpohybovalo vznik naftařského průmyslu. Počátek nastal,když truhlář Matthew Ewing, který vyvinul metodu výroby petroleje destilací ropy ve vakuu. Ewing po čase přesvědčil podnikatele Hirama B. Everesta a zahájili výrobu petroleje. Everest si povšiml překvapivých vlastností olejnatého rezidua, které vzniklo po destilaci petroleje z nafty. Protože vakuová destilace probíhala za nižších teplot, Everestovo reziduum nebylo připálené a hlavně bylo bez zápachu.

Everest v něm viděl nejdokonalejší petrolejové mazivo své doby a s Ewingem nechal novou metodu patentovat. V zápětí poté, 4.října 1866, založili v Rochesteru firmu Vacuum Oil Company. Ewing však nebyl zaměřením firmy na oleje pří liš nadšen a svůj podíl Everestovi odprodal.
Zpočátku se Everest věnoval výrobě olejů používaných ke zpracování kůže, současně však vyvíjel nové produkty včetně průmyslových olejů. Nejvýznamnější byl ten, který si nechal patentovat v únoru 1869 pod názvem Gargoyle 600-W Steam Cylinder Oil, což byl vynikající olej vzdorující vysokým tlakům a teplotám. Díky tomu se výborně hodil pro mazání válců parních strojů.

 
Tento olej tak umožnil výrobu větších a výkonnějších strojů a není bez zajímavosti, že se prodává dodnes.

V roce 1879 zakoupila za 200.000 dolarů sedmdesátipětiprocentní podíl ve Vacuum Oil společnost Standard Oil Company (založená ve státě Ohio v roce 1870). Tato firma působící prakticky v celé východní části USA.

pokrývala všechny klíčové oblasti petrolejářského průmyslu od těžby až po velkoobchodní prodej. V roce 1882 byla pod vedením Johna D. Rockefellera založena skupina Standard Oil Trust se sídlem v New Yorku, která spojila několik do té doby samostatně působících firem.

V srpnu téhož roku byla založena Standard Oil Company of New York (zkráceně Socony) jako administrativní křídlo skupiny s působností v oblasti New Yorku a Nové Anglie. Nedlouho po investici Standardu začala společnost Vacuum Oil expandovat na zahraniční trhy.


První zámořská pobočka byla otevřena v anglickém Liverpoolu. Dále následovaly filiálky v Japonsku, Indii, Austrálii a na Novém Zélandu, v Itálii, Německu, Francii a mimo jiné i na území Československa. V roce 1931 získala Socony (Standard Oil) aktiva Vacuum Oil a v roce 1934 se společná firma přejmenovala na Socony-Vacuum Oil Company, Inc.


Jako symbol nové firmy byl hned v roce 1931 zvolen létající kůň "Pegasus" (ten pravděpodobně jako první použila kolem roku 1911 pobočka v Jižní Africe, japonská pobočka jej pak nabarvila na červeno).Hoši furt jsem si říkal co to je na cisterně Vacuum vyobrazeno za zvíře, nejprve jsem myslel, že tam "chrápe nějaká mrtvá kočka" pak mě to připomínalo "hynoucího supa" , ale v závěru to vypadá na, že přeobrazem je stylizovaný "chrlič"

Ve Spojených státech byl 1. června 1934 zaregistrován výraz "Mobil", který vznikl odstraněním přípony v názvu "Mobiloil". Druhá světová válka přinesla firmě velké materiální škody.


V roce 1966, tedy v roce 100. výročí založení firmy, se slovo „Mobil" s typickým červeným "o" se začalo objevovat samostatně, ze znaku byl odstraněn červený letící kůň "Pegasus" (ten byl však zachován jako klíčový servisní emblém po stranách čerpacích stanic). Klíčovým momentem pro společnost Mobil Oil bylo rozhodnutí o vytvoření společného podniku s koncernem Exxon (Esso).

Renovovaná cisterna R555472 s děleným kotlem umožňujícím současně přepravu benzínu a oleje
Poválečné provedení firemního popisu užívaného původním vlastníkem, akciovou společností VACUUM OIL COMPANY
Kat.č. 461 Cisternový vůz ČSD řady R "Vacuum Oil Co." s brzdařskou budkou


Kat.č. 495 Třínápravový cisternový vůz "Vacuum Oil Co./Mobil Oil"Kat.č. 533 vůz ČSD pro dopravu minerálních olejů a benzinu asi v poněkud fantazijní metalické barvě


Kat.č. 533 Vůz ČSD pro dopravu minerálních olejů a benzinu