velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kód 702 NEW DC - Ovladač ETS pro stejnosměrný analogový provoz


10/2018

ETS přichází s novým pulzním zdrojem s regulátorem pro stejnosměrný provoz.
Tato nenápadná novinka se nedávno objevila na webových stránkách ETS za cenu 2047 Kč.
Dosud jsem své vláčky provozoval se stařičkým transformátorem PIKO. Vzledem k tomu, že tento trasformátor přestával vyhovovat pro provoz výkonnějších strojů s osvětlenými vozy (mám tříkolej a každý vůz má svůj sběrač, což je další jízdní odpor a tedy proudová zátěž navíc) trasformátor přestával vyhovovat. I fakt, že se chystám používat zvukové moduly v lokomotivách (staré transformátory pro ně nejsou ideální) mne vedl ke zvážení moderního zdroje.  

A protože provozuji většinu vozidel s pohony od ETS, byla ETS mou první volbou.

Mile mne tedy překvapila novinka, která unikala mé pozornosti - ovladač s pulzním zdrojem určeným provoz stejnosměrného systému do 15V. Ovladač vypadá zvenku jako ovladač systému ETS, který byl na našich stránkách představen před krátkou dobou.

 

Z ETS jsem si odnášel objemnou krabici příjemně nízké hmotnosti (ta váha mne na transformátorech PIKO i původním pro systé ETS taky dost štvala - vláčky neustále stěhuji). Jejím obsahem je síťový zdroj 15V stejnosměrných připomínající menší zdroj k notebooku, síťová šňůra a regulátor. Pro připojení ke kolejím je možno si opatřit i profesionálně vyhlížející kabel ETS.


 

Na modré krabičce regulátoru je tradiční otočný knoflík ovladače s nulovou polohou uprostřed, navíc jsou tam dvě diody určující směr jízdy, svítí-li obě regulátor je v neutální poloze “stůj” a případnou signalizaci zkratu. Signalizace polohy "Stůj" pomocí diod je přínosem proto, že otočný knoflík nemá v nule aretaci.

Dále je na krabičce regulátoru tlačítko stop. To je určitá novinka, kterou jsem původně považoval za zbytečnou, ale protože, jak zmíněno, otočný knoflík ovladače nemá aretaci (a nejsem schopen se koukat zároveň do kolejiště a sledovat diody), rychle jsem tomuto novému prvku přišel na chuť a aretaci v nule už nijak nepostrádám. Zpomalím a zastavím knoflíkem.

V případě přetížení, nebo zkratu se aktivuje pojistka zdroj se vypne a rozblikají obě diody. Tlačítko v tom případě slouží k vrácení do provozního stavu.

Moje počáteční zkušenost s ovladačem je pozitivní, jsem nadšen zejména hladkým chodem vozidel, který je dán pulzní regulací. Jedinou nevýhodou snad je, že zdroj nemá výstup pro napájení příslušenství a nelze ho anio snadno modifikovat pro tento výstup tak, jako tomu bylo u první generace transformátorů sytému ETS.

Admin
27.10.2018 10:46:50
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one