velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kód 50 a další, Tramvaje ETS


6/2018 Michal53
O modelech tramvají, které jsou dloholetou tradiční součástí sortimentu ETS,  se na našich stránkách se zatím moc nemluvilo, i když se objevují na kolejištích některých z kolegů jako zajímavý doplněk zpestřující provoz.

Galerii obrázků v plném formátu naleznete ZDE
Nesnaží se křečovitě o modelovou přesnost, v souladu s tradicí tinplate nesou zřejmý rukopis návrhů z počátků ETS, přinášející s určitou
“básnickou licencí” typické atributy předlohy v poetické zkratce.

Modelová řada tramvají z dílny ETS je založena na jednom typu tramvajového (a totožného přívěsného) vozu s otevřenými plošinami s různými variantami potisků, modifikovaném použitím makety buď kladkového (např. Praha), nebo smyčkového (např. některá německá města) sběrače proudu z trolejového vedení.  

Zajímavá je podoba modelů tramvají ETS s výrobky německé firmy Dr Lehnhardt, o které na našich stránkách už byla žeč. Je zjevné, že docházelo k vzájemné inspiraci, ETS před časem s touto splečností i spolupracovala, ale tato spolupráce již skončila. Koleje i tramvaje ETS jsou zcela původní konstrukce, s produkty německé firmy mají společnou jen dílčí podobu vnějšího vzhledu. Rozdílnost přístupu je vidět například z konstrukce výhybek (zatímco ETS zavedlo tradiční pravou a levou výhybku, Dr Lehnhardt zavedl namísto výhybek technologicky výhodnější, ale z modelářského pohledu kompromisní, symetrické “rozdvojky”). Modely tramvají od ETS jsou tedy původním dílem ETS. Zajímavostí je rovněž, že ještě za života původního majitele a zakladatele ETS se začala rozvíjet i spolupráce s dnes již neexistující americkou firmou K-line, kdy se, vzhledem k popularitě trojkolejného systému v USA,  uvažovalo o trojkolejné verzi na základě tramvajových kolejí ETS. 

Pro stavbu kolejiště s tramvajovou tratí, jako doplňkem železnice, je příjemná i možnost kombinace tramvajových a standardních železničních kolejí (dvojkolejného systému ETS). Tramvajové i železniční koleje ETS jsou kompatibilní a umožňují do jisté míry kombinovaný provoz. Samozřejmě, přechodnost železničních modelů na tramvajové koleje je omezena rozvorem použitých vozidel, vzhledem k malým poloměrům oblouků.

Současná kampaň, prezentovaná horkou novinkou - modelem  švýcarské tramvaje v barvách městské dráhy v Bazileji, by tramvajovému programu mohla přinést nový potenciál a možná i návrat k plánům na jeho rozšíření. A tak věřme, že nezůstane jen u nové barevné verze současného modelu, ale dočkáme se konečně i dlouho plánovaného vozu s krytými plošinami.

 

 

 

09.06.2018 08:19:30
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one