velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kód 229 Pruská P8


9/2018 Michal53

Není to úplně novika, ale ETS stále prichází s novými modely založenými na této předloze...

Konstruktér Robert Garbe chtěl navrhnout lokomotivu pro vozbu rychlíků, která by byla jednoduchá, úsporná, provozně nenáročná a v neposlední řadě schopná otáčení na tehdy v Prusku obvyklých šestnáctimetrových točnách.

Z důvodů zjednodušení obsluhy byl opuštěn tehdy hojně užívaný koncept víceválcové sdružené lokomotivy, který byl náročný na údržbu i obsluhu. P8 je dvojčitá, výkonových parametrů bylo namísto složitého sdruženého víceválcováho stroje dosaženo použitím Schmidtova přehřívače, který byl tehdy novinkou.

Délka byla omezena délkami stání v lokomotivních dílnách v Prusku na 11,6 m


Původní záměr vytvořit rychlíkový stroj s maximální rychlostí 110 km/h (lokomotiva dokonce měla původně módní "aerodynamický" šípový tvar čela budky) se Robertu Garbemu nezdařil pro potíže s vyvážením pojezdu při vyšších rychlostech. Zato se tato lokomotiva prosadila ve vozbě osobních vlaků. Stala se velmi úspěšnou celkem bylo v letech 1906 – 1923 vyrobeno 3438 kusů. V meziválečném období jezdily u více než 10 železničních správ.

Po druhé světové válce se lokomotivy rozběhly po celé Evropě, kde u nových majitelů proběhl množství různých modifikací a rekonstrukcí (usměrňovací plechy, dyšna Giesel, různé varianty kompresorů, použití různých typů tendrů atd.). Provoz P8 u většiny železničních správ se skončil až s koncem éry parních lokomotiv.

Volba tohoto modelu u ETS dává dobrý základ pro sérii různých modifikací, ať už barevných podle jednotlivých železničních společností, tak i tvarových na základě postupného vývoje během sedmdesátiletého provozu skutečného stroje.

Jen namátkou:

Pruská P8 / DRG, DR 38.10-40 / DB 038 / PKP Ok1 / CFR 230/ ČSD 377.0 / SNCB 6400 / FS 675 / LG K 8 / ÖBB 638/ Est 11S 3311-3335/ AL 2350-2374/ Nord 3.1600/ Ouest 230 943-959/ Midi 230 701-720/ SB (Sársko) 2400

ETS skutečně zúročuje svoji loňskou novinku z podobě narůstající řady modelů založených na jejím základu. V současné době vydala ETS již 6 členů této rodiny a plánují další.

Lokomotivy jsou v zásadě shodné, liší se detaily (podle skutečných předloh). Plánuje se německá varianta s Wittovými usměrňovacími plechy.

Lokomotiva má vysokou hmotnost, v krátké budoucnosti bude analogová verze vybavena zcela novým generátorem zvuku, verze pro provos pod systémem ets dostane tenro generátpor doplněný o nový modlu, nahrazující současnou tlumivku. Moderní kompaktější řešení. 


 
Model P8 je po tendrovce 365.4 dalším hodnotným modelem, postaveným od základu se záměrem vytvořit jedinečný kousek, který se zásadně odlišuje od předešlých řad a je dalším krokem vpřed k modelovosti při zachování kouzla tradiční „plechové“ železnice.

Model nese řadu kompromisů, které jsou nezbytné pro bytelnost při provozu v kolejišti, které ale nijak zásadně nenarušují modelový vzhled, spíš mu přinášejí půvab, který plechové železnici nesmí chybět. Dostatečná hmotnost zaručuje slušné trakční vlastnosti. Vynikající je i řešení podvozku předního běhounu, který bývá pro modeláře zásadním úskalím. Je vidět, že se zde zúročila zkušenost z výroby modelů britských železnic vytvořených ve spolupráci s ACE Trains.

I v obalové technice došlo k výraznému postupu, model v této cenoví relaci si to jistě zaslouží. Nový obal působí sice méně ekologicky, ale beze sporu lépe chrání mašinku (jejíž cena není zanedbatelná).

Ano, cena modelu je bohužel vyšší, ale vcelku zapadá do kontextu cenové relace ostatních modelů ETS.

 

 

29.09.2018 12:02:22
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one