velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kód 198 Lokomotiva Australských drah řady 30


3/2019
 
Parní lokomotivy britské konstrukce se typicky vyznačovaly hladkými tvary s minimálním množstvím detailů. Vyznačovaly se esteticky vyváženým rozvržením hmot, často doplněným i velmi vkusnou barevností – pokud to předpisy dané železniční správy dovolovaly.
Tyto stroje jsou velice vděčnou předlohou pro výrobu modelů, které vycházejí velice pěkně, vzhledem k nepříliš velkému množství vnějších detailů, a tedy malou nutností cokoli zjednodušovat.
 
Jednou ze zajímavých aktivit ETS je spolupráce s modelářskými kluby v anglofonních zemích, zejména v Británii. Tito příznivci nulky si občas objednávají zakázkové modely, a tak se stává, že se dílnách ETS občas setkáme s pro nás velmi exotickými objekty. Takovým je model lokomotivy řady 30 Australských drah, který u ETS si objednal australský zákazník. Naštěstí podmínky této zakázky umožňuji ETS i prodej tohoto modelu pod vlastní značkou, takže náš trh nedávno obohatila nenápadná novinka: Kód 198, Lokomotiva Australských drah řady 30.
 
V září loňského roku jsem se při návštěvě ETS setkal s prvními kusy tohoto modelu určeného pro export do Austrálie, model byl, na rozdíl od kusů určených pro náš trh, označen sériovým číslem 3040, ale jinak se shodoval se současnou nabídku uvedenou na stránkách ETS.
 
Skutečné stroje byly vyráběny lokomotivkou Beyer, Peacock and Company v Manchesteru jako třída S636 od roku 1914 pro australské železnice. Ve dvacátých letech byly přeznačeny na třídu C30. Sloužily zvláště pro předměstský provoz v okolí Sydney, zejména pro sklonově náročné tratě. V 50. letech přešly většinou z traťové služby na posun, k jejich vyřazování docházelo postupně s příchodem dieselové trakce v letech 60.Zdroj: http://www.australiansteam.com/
 
Model působí, navzdory své jednoduchosti, vzhledem k chudšímu tvarosloví předlohy velmi věruhodně. Použití klasických dílů pojezdu ETS a dostatečná hmotnost zaručují dobré jízdní vlastnosti. Nebýt své exotičnosti, mohl by být velmi vděčným objektem zájmu našich modelářů. Mechanické provedení neumožňuje vybavit jej spřáhly ETS, dodává se jen v provedení se spřáhly typické pro britskou nulu, nebo spřáhly Marklin.  
Admin


 


 
10.03.2019 10:33:24
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one