velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kód 140 - lokomotiva USATC S100


    4/2017
 
Lokomotiva USATC (United States Army Transportation Corps) S100 byla malá tendrovka, navržená ve Spojených Státech na přelomu třicátých a čtyřicátých let.
Stroj byl původně určen pro posun v kontinentální Evropě po jejím předpokládaném obsazení spojeneckými vojsky.
V roce 1942 bylo u pěti významných lokomotivek v USA objednáno celkem 382 kusů těchto strojů, které se v detailech lišily. V letech 1943 až 1945, kdy probíhaly tyto dodávky, byly hotové lokomotivy postupně dodávány do Anglie, odkud byly po invazi v Normandii přepravovány na evropský kontinent.
Po druhé světové válce byly tyto lokomotivy předány železničním správám osvobozené Evropy, jezdily zejména ve Francii, Jugoslávii, Rakousku a v Řecku. 15 kusů získala i Britská Southern Raylways. Postupem času se některé dostaly i do Egypta, na Blízký Východ, a dokonce do Číny.
 
U nás se používala zejména jako průmyslová. 
Další podrobnosti o historii najdete ZDE.

Zdroj (a najdete tu další pěkné obrázky):
http://www.okthepk.ca/publicArchive/201004nilesCanyon/niles07.htm

 

Model

I přes významná zjednodušení model ETS působí velmi realisticky, svým vzhledem významně vybočuje z původní řady modelů ETS, složených podle možností ze standardních dílů. Za ocenění určitě stojí ztvárnění rozvodu, který, navzdory zjednodušení nutném pro efektivní výrobu, je vcelku realistickým znázorněním skutečnosti. Na celém modelu se jen těžko hledá nějaký prohřešek proti modelovosti způsobený použitím detailů ze standardní sériové produkce ETS s cílem zlevnit výrobu, jak se často stávalo v minulosti. Dohaduji se, že to bylo umožněno hlavně úspěšným průnikem ETS na britský trh.

Model je dostatečně masivní, takže snese i drsnější zacházení, jeho hmotnost kolem jednoho kilogramu mu dává i dostatečné trakční vlastnosti. Ani cenově to nebude žádný propadák, základní cenou kolem 11 000 Kč zapadá mezi ostatní produkty ETS stejné velikosti.

Jedinou závadou snad je že, navzdory tomu, že po našich kolejích opravdu jezdila, ta mašina opravdu není jaksi moc „naše“. To by ji snad mohlo poněkud diskvalifikovat v očích českých sběratelů, ale na druhé straně se dá předpokládat, že o to víc příznivců najde za hranicemi.

Model již nyní existuje asi v 6 různých variantách a jejich počet postupně narůstá. Umožňuje to právě rozšíření předlohy u mnoha dopravců i soukromých majitelů. Můžeme se tak dočkat velkého množství, někdy i zajímavě zbarvených, modelů.

 
Kód 140 GR - lokomotiva USATC S100

 
Kód: 140 DP Kladensko-nučická dráha


Kód 140 – Le Bourget SNCF
Galerie obrázků v plném rozlišení ZDE.
Foto Michal53

01.04.2017 09:48:21
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one