velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kat. č. 550 Merci Train


 

Vydáním této novinky udělalo ETS radost spíš vitrínářům, protože do běžného provozu se moc nehodí. Ale je to pěkný kousek se zajímavou historií, a tak myslím, stojí za to se u něj zastavit.

Galerie fotek v plném rozlišení zde.
Je to model vagónu vlaku, který byl – naplněný dary dobrovolné sbírky pořádané ve Francii – odeslán do USA jako výraz vděku za pomoc, kterou USA poskytla během 2. světové války, a zejména po ní, lidu Francie. Merci Train byl inspirovaný akcí Americký vlak přátelství, kdy sbírka, pořádaná po celém území USA, naplnila 700 krytých vojenských amerických vagonů materiální pomocí pro válkou poškozené obyvatelstvo Francie a Itálie. Pomoc byla pak do Evropy poslána lodí v roce 1947. 
 
Francouzský Merci Train (Vlak vděku) byl odezvou na tuto dobročinnou akci. Po celé Francii bylo shromážděno velké množství cenných předmětů, které naplnily tento vlak a byly odeslány na konci roku 1948 do USA. Akce vzbudila takový zájem, že ještě víc než 9000 darů se už do vlaku nevešlo. Vlak sestával ze 48 vozů věnovaných každý jednomu státu Unie, o 49. se dělila Havaj a DC. Vozy byly před odesláním zrenovovány, nově natřeny a opatřeny znaky 40 francouzských provincií.
Do nynější doby zůstalo v různých muzeích po celých spojených státech 43 vagonů Vlaku vděčnosti a připomíná jej i množství zachovaných darů z této akce.


Model ETS je standardní Z-ko ve třech barevných provedeních podle originálu, včetně modifikované struktury laťování a kování. K němu jsou dodávány znaky francouzských provincií jako samolepky, k aplikaci podle předlohy, případně podle vlastní představy. Exemplář, který jsem měl v ruce, byl opatřen černěným koly většího průmětu, což přispívá k modelovosti, ale nárazníky jsou pak cca 1,5 mm výš, což ale ve vitríně asi nebude moc vadit.