velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kat.č. 452 - Chladící vůz B.E.B. pro minerální vodu "Krondorf" s brzdařskou plošinou

Tak tento vůz řady Lp původně uhelné dráhy zásobující Prahu uhlím z Kladna B.E.B. asi všichni ve sbírce máme, tomu přispěla i akční cena na tento vůz v ETS.
Nakolik se ETS podařilo trefit historickou předlohu můžete srovnat na níže uvedených obrázcích, které jsem pro zajímavost "líznul sépií". Na závěr příspěvku najdete malé vysvětlení nápisů, které najdete na voze.


¨

BEB (Buschtehrader Eisenbahn) Buštěhradská dráha

Provoz původní koněspřežky na trati z Brusky u pražské Písecké brány k hájovně v Píních u Lán byl zahájen 11. dubna 1833. Koncese na stavbu koněspřežné železnice z Prahy do Lán, s původně plánovaným pokračováním až do Plzně byla vydána v roce 1827. Ve vedení společnosti s takto velkými ambicemi tehdy stáli mimo jiné kníže Metternich, kníže Fürstenberg nebo hrabě ze Šternberka. Stavba začala v roce 1828, pod vedením autora projektu inženýra Gintla. Hrabě Kašpar ze Šternberka a hrabě Evžen z Vrbna, držitelé koncese, založili v roce 1829 akciovou Pražskou železniční společnost.

Původní koněspřežnou trať převzala Výhradně privilegovaná společnost Buštěhradské dráhy (BEB - Bustehrader eisenbahn gesellschaft) v roce 1853. Dále zde provozovala koněspřežný provoz a dopravovala kladenské uhlí. Stanice Wejhybka v té době sloužila jako překladiště mezi koněspřežkou a neveřejnou Kladensko-nučickou dráhou, která již v té době fungovala jako parostrojní na normálním rozchodu. V roce 1863 byly zahájeny práce na přestavbě trati na parostrojní provoz, ten byl na prvním úseku Dejvice - Kladno zahájen 4. listopadu 1863. V té době totiž BEB uvažovala o vybudování trati směrem na sever Čech k hnědouhelným dolům a do Karlových Varů. Povolení k předběžným pracem získala společnost v roce 1864, koncesi k vybudování trati v lednu 1867 a souhrnnou koncesi na severozápadní drážní síť v červenci 1868. Provoz na úseku Kladno - Stochov byl zahájen 22. dubna 1869, na zbytku trati do Žatce a Chomutova 4. února 1871.


23.04.2013 21:08:36
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one