velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kat.č. 436 - Zavřený nákladní vůz ČSD řady Z "hašlerky"

Krytý nákladní vůz řady Z továrny na specielní cukrovinky

Ve vyráběném sortimentu příznivce vozů ČSD potěší krytý nákladní vůz řady Z továrny na specielní cukrovinky v Praze p. Františka Lhotského propagující Hašlerky. Potisk vozu je vzhledem k epoše (30tá léta) až nápadně výrazný, řekl bych až „hračkový", ale nenechme se mýlit.

  Z reklamních počinů je asi nejznámější z průkopnických činů na poli 3D reklamy p. františka Lhotského je na zakázku vyrobený vůz PRAGA se speciální válcovitou karoserií ve tvaru tuby hašlerek. Toto unikátní vozidlo se zachovalo a je k vidění v soukromém Automuzeu Praga ve Zbuzanech u Prahy. Pestrá a sytá grafika skříně železničního vozu tedy asi zcela zapadá do „marketingové" strategie rodinné firmy Lhotský
Abyste vy „kluci ušatý" věděli i něco více povíme si trochu o historii Hašlerky. František Lhotský si zaregistroval výrobní postup na Hašlerky v listopadu 1920. K tomuto reklamnímu tahu musel přesvědčit v té době velmi populárního písničkáře, kabaretiéra a divadelníka Karla Hašlera, aby této cukrovince propůjčil své jméno. Prodej hašlerek podporovaly reklamní plakáty s údernými slogany, jako např. "U nás nekašleme máme Hašlerky" nebo verši "Jako podpis na obraze říká, že je pravý, tato značka na Hašlerkách symbolem je zdraví" či "Kdo Hašlerky nosí v sáčku, jistě zná i tuto značku, pokud lidská paměť sahá, vyrábí je Lhotský Praha".
Po roce 1945 nový režim nestál o to, aby v laboratoři pan továrník osobně míchal lékořici, peprmintový olej, mentol, slad, anýz a desítky jiných přísad ve snaze vyrobit cukrovinkářský kámen mudrců. Firma Lhotský byla začleněna do národního podniku "Pražské čokoládovny". Výroba byla přesunuta z Michle do Modřan a dnes se vyrábí v závodě Sfinx Holešov patřícím Nestlé.A ještě jedna zajímavost, právům k názvu Hašlerky, které vyráběla od 15. listopadu 1920 firma Fr. Lhotský. Dohoda vypořádávající práva k užívání názvu Hašlerky byl podepsán v baru Lucerna na počátku dvacátých let. Smlouvu o používání, jména Hašlerky kromě Lhotského a Hašlera signoval i otec bývalého prezidenta Václava Havla, „Smlouvu pro ně zpracoval právník. Byla jednorázová a mimo jiné jev ni uvedeno, že odměna pro pana Hašlerka bude tisíc korun za použití jména k tomu pytel Hašlerek

Smutný dovětek je, že p. Hašler byl nacisty umučen v r. 41 v Mauthausenu a na místě továrny na výrobu Hašlerek v Praze Michli stojí rezidenční výstavba Tyršův Vrch.
23.04.2013 21:01:44
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one