velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kat č. 221 až 224 - Bavorská PtL 2/2 / BR 98 DB

Glaskasten. Naše modeláře (včetně mne) tento stroj na první pohled asi moc nezaujme, protože jeho předloha se na našich tratích nevyskytovala.

... a působí nezvykle až "nelokomotivně". Přesto je to velice pěkně provedený kousek, s minimem univerzálních dílů z původní skládačky ETS budka-kotel-rozvod, většina dílů je původních, specificky navržených pro tento model. Osobně tento roztomilý opus řadím provedením na špičku produktů ETS, s jistotou na úroveň BR64.


 

Fota Michal53

Obrázky v plném rozlišení zde

Pokud někdo model vlastníte, uvítám doplnění obrázků o něco akčnějšího, z Vašeho kolejiště, nebo dioramatu.

Něco životopisných údajů

Původní bavorské lokomotivy na přehřátou páru se dvěma spřaženými nápravami, z nichž zadní byla hnací, označené jako PtL 2/2, byly dodány lokomotivkou Krauss a určeny pro místní dráhy. Zvláštností lokomotiv bylo samočinné přikládání řešené na základě gravitace (nad kabinou položený uhlák byl propojen s topeništěm kanálem, kterým uhlí propadalo vlastní vahou přímo na rošt). Toto uspořádání umožňovalo jednomužnou obsluhu. Lokomotivy měly objemnou, bohatě prosklenou kabinu, jež byla původem trefné přezdívky „Glaskasten" (skleník, míněn nábytek s prosklením - vitrína), které se lokomotivě dostalo.

Lokomotivy pozdějších dodávek označené u DRG a DB 98.3 z období po r. 1908 měly upravené uspořádání pojezdu, kde dvě spřažená kola byla poháněna přes jalový hřídel umístěný mezi nimi. Výstředník Heusingerova vnějšího rozvodu byl umístěn na jalovém hřídeli.


Řada 98 ve vlastnictví Muzea německých parních lokomotiv v Neumarktu (Horní Bavorsko)

Foto Wikipedia

Model ETS

Výrobek ETS představuje lokomotivu v původním provedení se zadní nápravou jako hnací.

Model se standarně pro dvojkolejný systém dodává s koly o průměru 22 mm, jež jsou nejblíže k představě skutečného stroje v měřítku 1:45. Pro tříkolejný systém vycházejí tato kola příliš malá (není dostatečný prostor pro ližinu sbírající proud ze střední koleje) a tak se v ETS pro  tříkolejný systém rozhodli pro kompromis a montují do jinak stejného modelu kola o průměru 25,5 mm. Na přiložených fotografiích je právě model pro tříkolejný systém s těmito většími koly.

ETS nabízí (nebo během doby postupně nabízel) model v původním provedení Bavorských drah,  v provedení Rakouských drah, a ve více německých verzích. Na webu v katalogu ETS je nyní jen provedení Bavorských drah.


01.08.2013 07:21:08
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one