velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kat. č. 165 až 167 - řada 320.2 ČSD

Návrat ke kořenům ...
... mašinka je to hezká, prostě klasika ETS.

(Michal 53) 1. 8. 2013 … a tak jsem se ji konečně dočkal. Když byla po několikaměsíčním čekání konečně ta moje hotová, dozvěděl jsem se od p. Magliče, že je to výrobní číslo 170 a je s konečnou platností poslední, protože na další už nemají některé základní díly. S nulkou ETS jsem začal teprve předloni, takže mi částečně ujel vlak, a tak jsem měl velikou radost, že se mi podařilo ji získat novou z výroby.

   

Fotogalerie obrázků v plném rozlišení k vidění ZDE

Skutečná 320.2

Původně lokomotivy pro MÁV řady 376, vyráběné lokomotivkou v Budapešti po roce 1910. Zpočátku jako sdružené dvouválcové, kterých se vyrobilo celkem 208 ks. Od roku 1914 vyráběny jako dvojčité a přehřátou páru. U ČSD měly být v systému Ing. Kryšpína označeny jako 310.3, část jich skutečně jezdila s tímto označením, avšak později byly všechny přeznačeny na 320.2. Jejich život u ČSD byl dlouhý, a pestrý. Poslední z nich byla vyřazena v roce 1967. Během války 3 tyto lokomotivy jezdily s obrněnými vlaky ve Slovenském národním povstání, dvě z nich opatřeny pancéřováním, které bylo po válce opět sneseno.

Řada 320.2 byla velmi úspěšnou řadou provozovanou u ČSD na tratích Slovenska zejména na místních drahách, ale i na hlavních tratích při manipulačních vlacích. Ti nejstarší z nás si ji možná pamatují z turisticky vytížené trati z Popradu do Tatranské Lomnice. 

 

Model ETS

Porovnání se skutečnou předlohou nevyznívá pro tento model moc příznivě. Byl zjevně navržen jako stavebně jednoduchý, s maximálním použitím prvků známých z předešlých opusů ETS. Rozměrově vcelku odpovídá a vystihuje základní linie. Největším rozdílem je konstrukce van převzatých u tohoto modelu z řady 310. To ale této mašince vůbec neubírá na kráse, spíš naopak. Chybí i vzdušník. Zeleno-černé zbarvení možná také nemá žádný historický podklad, nicméně vypadá úžasně a odkazuje na barevné úpravy některých našich lokomotiv v 30. letech minulého století (jak ukazuje např. obrázek řady 423.082 zde reprodukovaný z Atlasu lokomotiv). Jako u všech modelů ETS nehledám přesnou modelovost, spíše si cením tradičně bezvadného zpracování a celkové imprese modelu, který dýchá i při uvedených zjednodušeních dobou a esteticky je (alespoň podle mého názoru) v podstatě zdařilejší, než skutečná předloha.

Model je pěkný, ale volá po následujících úpravách:

-          Doplnění dřevěné nástavby s uhlím nad uhlák podle fotografií

-          Zaplnění mezery v rámu pod budkou pomocí dvou krycích plechů

-          Zasklení oken budky

Moje mašinka je už z výroby doplněna pecí v kabině a úchyty na obvodu van jsou měděné namísto standardních zelených v barvě van. Provozuji tříkolej, mašinka je pro ní z výroby upravena.

 

Jízdní vlastnosti jsou, vzhledem k tomu, že je to tříspřežná lokomotiva s poměrně malými spřaženými koly, velmi dobré i na kolejivu Atlas se zatáčkami 054" a stejnými výhybkami. Ani provoz na tříkoleji, specifický u modelů ETS někdy problémy se sběrem proudu z prostřední koleje (extrémní náročnost na čistotu), nevybočuje z normy.

Fota Michal53

Literatura: Jindřich Bek, Atlas lokomotiv, NADAS 1979

26.08.2013 08:32:34
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one