velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kat 106 Seetalkrokodil

Vždy, když si prohlížím katalog ETS přemýšlím, který model stojí " za to " a který model bude i za dvacet let reprezentovat um této značky.
Byť mám blíže k páře a historickému promíchání parních strojů způsobenému jak geopoliticky, tak osudy strojů za světových válek, nepopiratelný "šmrnc" mají notoricky známé elektrické stroje, podle uspořádání a tvaru přátelsky zvané krokodýl. 
Jak všichni dobře víme, ETS nabízí dvě verze krokodýla notoricky známého Gothardského a o ždibeček méně známého "Séétálského". Tento krokodýl z "Jezerního údolí" je trochu zastíněn svým větším bratrem, přestože se asi vnitřně spousta příznivců ETS neřídí heslem čím více náprav-tím lepší lokotka, zůstává menší krokodýl trochu na pozadí, známějšího  velkého bratra.

Řada De 6/6 byla nejméně početnou řadou SBB. Vyrobeny byly pouze tři stroje. Pouze stroj č. 15301 unikl sešrotování a po zásadní poruše byl dlouho odstaven. Před pár lety byl kompletně rekonstruován v barevném provedení, které odpovídá kat.č. 106.

Foto 2008, zdroj: www.trainweb.org
Roku 1926 vyprodukovala SLM a BBC tři malé krokodýly Seetal-dráhu. Stroj De 6/6 č 15301 dorazil r. 1983 k Oensingen - Balsthal-dráze, kde byl do r. 1990 nasazen v nákladním provozu. Poškození transformátorů vedly k odstavení celé lokomotivy. Skupina fandů tohoto typu lokomotivy prováděla několik let generální opravu spojenou s kompletní výměnou poškozených dílů. Na konci roku 2007 mohl být krokodýl opět posazen !pod napětí". od 2008 bude stroj De 6/6 15301 pravidelně nasazován na specielní vlaky.
 Nicméně "malý" krokodýl a jeho vznik je dle kuloárových drbů jakýmsi tajemným způsobem spojen s demilitarizací produkce Škodových závodů v Plzni, kde elektrické lokomotivy měly být jeden z programů po omezení zbrojní výroby po rozpadu prohnilé Rakousko-uherské monarchie. Historku ještě doplním, ale nejsem si úplně jist podstatou tehdejšího záměru stran, nicméně v archivu Škoda se dochovaly návrhy krokodýla s rozměry odpovídajícími později produkovanému stroji.