velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

A1 Stepney/Terrier, ETS Kód: 184


Michal53 7/2016
Ani u tohoto modelu si nejsem jistý, kam přesně ho zařadit, jedná se totiž vlastně o modifikci modelu kat. kódu 184, která nepochybně skončí na britském trhu a to ne pod značkou ETS.
Zhruba 50 lokomotiv třídy A1 bylo postaveno v 70. letech 19. století pro  London, Brighton and South Coast Railway (LB&SCR). Lokomotivy měly různé přezdívky, nejznámější je “Terrier”, jíž se jí dostalo posle zvukových efektů při výfuku páry. Lokomotiva byla velmi lehké konstrukce, řada byla záhy nahrazena výkonnějšími stroji a přesunuta na méně exponované výkony, nakonec skončila jako posunovací, poslední stroje byly vyřazeny po dlouhé službě až na začátku 60. let 20. století.   

Lokomotiva třídy A1 - Foto Wikipedia
Model lokomotivy Terrier třídy A1 v černém provedení Stepney je vytvořen se značnou „básnickou licencí“ – jak je zřejmé z  porovnání s přiloženým obrázkem, např. ve velikosti komína. Model podle všeho směřuje v rámci omezené série na britský trh.Lokomotiva Terrier, tak, jak ji dodává ETS, kód 184

ETS má tuto lokomotivu v lehce modifikovaném provedení ve svém základním sortimentu (viz článek v rubrice ETS v novém ze začátku tohoto roku), komín tohoto provedení modelu se mi zdá být o něco zdařilejší.