velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

5101 tank class - spolupráce s ACE


Michal53 8/2016
Nejsem si jistý, zda zařazení tohoto modelu do rubriky Vyráběné modely je plně oprávněné, protože se nejedná o produkt dodávaný od značkou ETS, nicméně určitě stojí za mínku.

Během své návštěvy u ETS jsem letos v létě v jejich dílně zastihl velmi pěkně působící model lokomotivy třídy 5100 GWR, vyráběné pro britskou společnost ACE a distribuované pod touto značkou.Střední tendrové lokomotivy řady 5100 byly užívány pro osobní vlaky na předměstských a místních drahách v systému Great Western. Vznik řady se datuje do roku 1903. Během své dlouhé služby lokomotivy prošly rekonstrukcemi zahrnujícími zvýšení nápravového tlaku a u některých i zvýšení přetlaku páry v kotli.

Poslední kusy dosloužily na konci roku 1965. V různém stavu zůstalo do dnešních dnů zachováno asi 10 kusů.

Foto Kristian Thy z Kodaně, Dánsko - West Somerset Railway GWR 2-6-2T 4160
Model je na první pohled maličko subtilnější, než jak je v našem kraji zvykem, což je způsobeno použitím klasického britského měřítka 1/48, u nás známého spíš v souvislosti s leteckým modelářstvím. Značná hmotnost zaručuje dobré trakční vlastnosti.


 

Navzdory zjednodušením, zejména v zadní části, působí model ve srovnání s předlohou velmi realistickým dojmem. Podle informací v katalogu ACE Trains bude tato novinka k dostání v několika provedeních, jak v černé, tak i v Britanii klasické zelené barvě.