velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Kat.č. 190 parní lokomotiva Liberation u ČSD řady 459 prostě UNRRA

Ano přátelé je to smutné, ale UNRRA došla.
Hoši představte si modelovou situaci, našetříte si příslušný obnos a vydáte se k panu Magličovi na nákup vysněné UNRRy. Otevřete dveře, pozdravíte a plácnete prašulema o pult s tím, že si si třeba usmlouváte cenu za zvuk, kouřidlo a další cerepetičky.... a zahlásíte jednu UNNRu pane Magliči!


Jak zní odpověď? Není ! Došly ! Nejsou a nebudou !
c) Klubfoticu.estranky.cz

Ano přátelé je to smutné, ale UNRRA došla. My co ji máme jsme šťastní, že jsme si včas pustili žilou, ostatní můžou jen smutně pokukovat do Aukra, zda se tam v dalších sto letech nějaká neobjeví.

Historie řady 459. Ke konci druhé světové války se připravili angličtí konstruktéři na výrobu vhodné lokomotivy pro osvobozené státy evropského kontinentu. Spolupracovali přitom s některými odborníky kontinentálních železnic na typu 1´D Liberation, a to v lokomotivce Vulcan Foundry.

 
Vulcan Locomotive


(c) Dyxoft 459.015

Po skončení války nové lokomotivy nabízela organizace UNRRA a 65 jich prodala JDŽ jako řadu 38, další PKP jako řadu Tr 202 a 15 kusů také ČSD jako řadu 456.0. Byly vyrobeny v roce 1946 ....

Ale proč nás vlastně tahle jen málo zajímavá lokotka tak zaujala ? jasně, na prvém místě pro skutečnost, že to je dospělý model velké páry ČSD s velkým tendrem. Jasně, ale také proto, že UNRRA je velký historický pojem z vyprávění našich předků. Moje babička vždy když mluvila o válce a jejím konci, mimo jiné zmínila dva pojmy (které se nikdy dost dobře nevešly do komančských učebnic dějepisu) ..... a to Vlasovci a konzervy od UNRRY.


Ve službách PKP

Pro dokreslení situace přidávám i krátkou historku o důvodech nákupu modelu Unrry od ETS a smyslu získání Unnry publikovanou ve sborníku TCA panem Georgem Sokolem (syn slovenského výtvarníka Kolonela Sokola) žijícím v USA.


Pro ty kdo se nechtějí pižlat s AJ, historku krátce převyprávím. Pan Jiří Sokol se ještě jako malý pětiletý kluk v r. 1946 vracel z USA s rodiči na lodi USS George Washington (nepleťte s současnou jadernou letadlovou lodí, jedná se o civilní parník správně USAT George Washington po krátkou dobu USS Catlin (AP-19) mimo jiné loď, která varovala Titanic, před nebezpečím střetu s ledovou krou), z Nového Yorku do poválečné Evropy.

Cesta byla pro malého Jirku (George) jedno veliké dobrodružství. Přistávali ve zcela zničeném Le Harvre a přístav byl plný potopených nebo převržených lodí, na pevnině bylo vše zničené a vybombardované a v tomto obrazu zmaru a zkázy, ...na železniční trati ...stál tento nový stroj s čerstvým nápisem Dodala UNRRA. A to bylo jeho první setkání s touto lokotkou ....

Dále zajímavě popisuje tehdejší cestu do republiky a místní poměry. Po únorovém převratu a odchodu z vlasti v r.1948, při čekání na lodní přepravu zpět do států, tatínek malému Georgovi vyrobil papírový model Unrry...


Následující fota (c) vds2008.euweb.cz