velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

ETS archiv modelů

Zde se můžete najít již nevyráběné modely ETS a jejich modifikace. Aktuální katalog naleznete přímo na www.ets.cz. U těchto snímků je jasné, že se jsou pod autorskou ochranou ETS, ale myslím, že i pokud jejich umístění na web není úplně košer, jsou užity k dobru ETS a nejsou užity k žádné komerční aktivitě a je to svým způsobem i ocenění dlouholeté práce ETS.

Okrajově jen připomínám, že katalog ETS není přehlídkou skladišťních zásob, které v ETS mají v regálu, ale je spíše nabídkou toho co ETS je schopno v určitém počtu zájemců vyrobit. Není tedy od věci při návštěvě ETS, požádat o informaci, zda je (byť se jedná o katalogový model) k dostání nebo zda jeho výroba již nekončí nebo naopak nebude opět začínat. 

 

Tabulka obsahuje všechny vyráběné modely firmy ETS včetně těch, které se již nevyrábí.
Aktualizace 27.7.2012: doplněny novinky z katalogu 2012.
Pokud v přehledu najdete chybu, napište ji do komentáře.

Velmi úspěšný model dieselové lokomotivy řady T234 v provedení ČSD a v provedení průmyslové vlečky je často obchodovaným modelem na burzách a v inzerci.

Model německé (pruské) parní lokomotivy G7.1, vyráběný ETS také ve verzi ČSD řada 413.
Místní dráha Sudoměř - Skalsko - Stará Paka si nechala vyrobit roku 1905 v První českomoravské továrně "horské" lokomotivy řady 99 železnic K.K.St.B
Ano přátelé je to smutné, ale UNRRA došla.

Limitovaná sada průmyslového vlaku BEB pro přepravu minerální vody Mattoni

Dalším oblíbeným vozem, který doznal jistou velmi decentní evoluci je "banánovej" chladící vůz DB.

Ještě více než-li v případě Budvaru je možno u tohoto vozu Prazdroj hovořit ne jen o evoluci, ale přímo jako o salóní revoluci.

článek archivován zde

Již ne o evoluci, ale přímo jako o salóní revoluci můžeme hovořit  o metamorfóze chladírenských vozů ČSD Budvar kat.č. 442 a č. 446 (s brzdařskou budkou).

 

Některé vozy doznaly za období výroby jistou evoluci a to buď z důvodu změny sortimentu nebo jen z důvodu různých materiálových nebo montážních změn.

Nejpozději v katalogu na r. 1997 se v sortimentu ETS objevuje nenápadný ultramarínově modrý cisternový vůz DB společnosti Aral.

S modelovým rokem 2002 se ETS rozloučilo i s kotlovým třínápravovým vozem DR kat.č. 470

Model cisternového vozu byl avizován již v katalogu na rok 1994 ale ještě bez obrázku.

V kmenovém sortimentu ETS po dlouhou dobu figurují vozy na přepravu vín v provedení DR, SBB a ČSD.

Dalším dnes již málo vídaným unikátem je kat.č.123  dvounápravová parní lokomotiva řady 210.901 cukrovaru Vrůtice.

Starší katalogy uváděly u rozplizlého (byla to spíše kresba) obrázku stroje V75 cedulku "připravuje", nicméně sériová V75 z dílen ETS nikdy nevyjela a tudíž naše sbírky jsou ochuzeny o kultovního Hektora. Škoda ... na Hektora s Legem to mohla být pěkná podívaná ...    

Tak KirkEsprite (díky mu za to) nám přispěl pár obrázky z archivu 06 od ETS, ti do mají k dispozici CD Ets je dobře znají, ale určitě to nejsme všichni.

Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one