velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Resinové Modely - Stavby do kolejiště


4/2017
Trvalý nedostatek staveb do kolejiště v domácím stylu nutil naše nulkaře buď k smíření se s německými vzory (fuj, skoro to připomíná výrazivo doby národního obrození, ale tady je to opravdu o nečem jiném), nebo k vlastním stavbám.

Určitě uvítáme zprávu, že česká firma Resinmodel rozšířila svůj sortiment o několik staveb v měřítku 0 a v případě obchodního úspěchu bude pokračovat.

Firma se zaměřuje výhradně na stavby, které souvisejí s naší republikou. Výjimku tvoří trat c.185, (českomoravská transverzální dráha) která je srdeční záležitosti.

Modely jsou vyřezávánu z Dřevitého kartonu, a pro nulové stavby je používán 1,5mm silný s gramáži 750g / m2. Všechny stavby, vyjma par výjimek, jsou tvořeny dvěma vrstvami kartonu. Díky tomuto způsobu stavby získává stavba velkou pevnost.

Pouze pro podbití střechy je použit 1mm materiál, na který se lepí střešní krytina.

Standardní sortiment staveb ve velikosti nula nalezneme na webových stránkách zde:

https://obchod.resinovemodely.cz/Meritko-0

Chystá se rozšíření o další tři modely:

Výpravní budova III. třídy - Rakouská společnost státní dráhy StEG, předpokládaná cena  1800,- Kč


Nádražní budova čekomoravské transverzální dráhy dle normálie 17H nabízená v nulce, předpokládaná cena 3100,- Kč


Budova českomoravské transverzální dráhy dle normálie 17/H s krytou verandou, předpokládaná cena 4700,- Kč

Stavby vypadají velmi pěkněa podle ukázek jsou i za vcelku přijatelnou cecnu.

Z komunikace se společností vyplynulo, že je v zásadě možno se dohodnout na zvětšení jakéhokoli jejich modelu HO jaksi na zakázku a je nutno počítat s navýšením ceny cca 2,1 až 2,6 krát.

Na počinu společnosti Resinové Modely mne osobně hlavně nadchlo, že za vzor zvolili stavby typicky českomoravské. Při objednávkách, zejména nestandardních modelů zvětšených z HO, je nutno počítat s obdobnými problémy, jako se vyskytly u modelů vozidel z leptů, protože normy pro velikosti modelové železnice (např. jízdní profil) nesledují měřítko, ale jsou přizpůsobeny provozovatelnosti a často se liší výrobce od výrobce. Dalším problémem může být, že díly které nejsou vyřezány z papíru, jako různé trámy (nebo např. u leptaných modelů odlitky střechy vozidel nebo díly podvozku), nelze snadno zvětšit, ale musí se sehnat někde na trhu, nebo je zájemce musí ručně vyrobit. Nicméně, jak je vidět z prvních zkušeností v článku dole, nakonec to dobře dopadlo. Není třeba se obávat, vše se dá řešit, firma Resinové Modely je velmi vstřícná.

Admin

Kontakt na společnost:

Resinové Modely
25166 Mirošovice ev. č. 218

modelyresinove@gmail.com

Apdejt 6.1.2018

Ahoj,

 

Posílám fotky domečků od pana Blažka – Resinové modely. Žádný z nich ještě není 100% hotov, ale z většiny už ano, tak posílám vše co mám.

 

Domečky jsou stále více vytuněné, hlavně co se týče použitého materiálu, červené tašky, dřevěná dýha, atd. A skládaná eternitová střecha co je vidět na parní vodárně, to je mazec. Jak vypadá složitě a lepí se z jednotlivých pruhů, tak to jde dobře a výsledek vypadá skvěle. Jak mi pan Blažek říkal, stejným způsobem připravuje dělat střešní tašky. Jinak platí to, co jsem napsal minule. Některé díly skvěle sedí, na některé je třeba dát pozor, předem vyzkoušet a trochu improvizovat, aby nedošlo v průběhu lepení ke ztrátám, protože zvětšení na „nulku“ někdy může způsobit problém. K některým stavbám chybí ke stažení návod, tak doporučuji nejdřív postavit nějakou stavbu, ke které návod je, u dalších staveb už budou postupy logické. S panem Blažkem je ale výborná komunikace, takže lze vše řešit ke spokojenosti všech. Stíhá připravovat i další stavby, jen se mi bohužel už na kolejiště nevejdou, došly stavební pozemky . Přejme mu všichni hlavně zdravíčko, to aktuálně dost potřebuje.

 

Zdraví Robin.K

 

Galerie v plném formátu ZDE