velikost "0", rozchod 32mm, M 1:45

Nulková parní lokomotiva CP 600 od Pavla Číže

Protože jsem neodolal, abych na Aukru za stokorunu nekoupil poškozený nulkový model bakelitové lokomotivy T48. Snad ho v padesátých letech minulého století vyráběla firma Piko. (Zeuke - upřesnění Milana z Ostravy)
Duben 2016
Model je poháněn monočlánkem umístěným v kotli stroje.
Při pohledu na fotku jsem se zaradoval, jak lehce z něho po minimální dostavbě vznikne československá posunovací parní lokomotiva CP 600 vyráběná národním podnikem ČKD Sokolovo Praha v padesátých letech minulého století. Byl to již svařovaný stroj téměř bez nýtování. 
Jedna z nich byla
odkoupena v roce 1966 ČSD z Prazdroje Plzeň lokomotiva 3518 pro posun v depu Plzeň. ČSD lokomotivu nepřeznačily, přestože se jednalo o řadu 327.0 a nadále jezdila na posunu v plzeňském depu pod značením 35.18.


Lokomotiva CP 600, foto bilboardu Vítkovice Doprava ve Vítkovicích k výstavě ku příležitosti výročí firmy
Foto: Sbirka Admin


Poškození zakoupeného modelu z Aukra bylo minimální - vlastně chyběla část tendru a na fotografii nakoupené lokomotivy je patrné průhledem kabinou. 
 
Plánek je volně stažitelný z netu a fotek je dostatek. Po přepočtu rozměrů a porovnání s poškozenou T48, kterou jsem konečně držel v ruce, se ukázalo jak se příště nesmím nechat zviklat představou jednoduché přestavby z jedné fotografie. kotel musel být prodloužen, tendr zvýšen, model rozšířen. Parní dóm, písečník a dveře dýmnice jsem musel nově odlít z pryskyřice. No zkrátka, plyne z toho ponaučení - stavěj nové a nepřestavuj!
 

 
 
Již při stavbě jsem se dohodl s kolegou Pavlem Čížem, že lokomotivu pojmeme jako
model pro zaformování, kdy odlitky z PU rozšíří paletu nulkových parních lokomotiv z
československé provenience; no.. posuďte sami z fotodokumentace jak se nám to s
Pavlem povedlo.


 

 

Připomínám, že je to céčková posunovací lokomotiva bez běhounů a je možno použít pojezd bez kol Merkur č. 8945 (je jen o 4 mm delší a hodně těžký, což lokomotiva potřebuje). Loukoťová kola koupíte v ETSce (průměr 25,5 mm) společně s mechanikou parního stroje - pozor - žádejte horní pravítko. Kola mi namontoval pan Zdeněk Pleticha. Nerezovou spojnici kol, kliky i táhla šoupátek vyrobila a dodala firma DH Loko, která má výkresy pro toto řešení. Potisky vytvořil Radek Kwasnica pochopitelně i s nápisem Přechod na ČSD povolen. Vlastně všichni zmínění sedí v první uličce na burze v Opletalce.
Díly mám pokupě a začínám stavět. Když to dobře dopadne pošlu snímky hotové lokomotivy.
 
Jiří Těmín
jirkateNeoznačená fota: Jirkate

 
01.05.2016 09:27:15
ets
Trochu nejen o modelové železnici ETS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one